В Україні до кінця 2023 року всі банківські кредити подешевшають на 3-5%. Зниження ставок триватиме до кінця грудня, а підсумковий розмір відсотків залежатиме від виду кредиту, його терміну та суми першого внеску.
При цьому іпотека, споживчі та автокредити вже стали доступнішими для громадян на 2-3%, аналогічно подешевшали і кредити для бізнесу. Про це розповіла заступниця голови правління Глобус Банку Олена Дмітрієва.
Вона пояснила, що причиною здешевлення кредитів для українців є суттєве зниження облікової ставки Національного банку України. У жовтні ключову ставку було знижено до 16%. Але, як вважає Дмітрієва, це ще не межа, й в грудні НБУ знову зменшить “обліковку” на 1-2 процентні пункти, до 14-15%. Тому ставки за кредитами продовжать падіння.
“Зниження облікової ставки є потужним поштовхом до зниження ставок за кредитами та розвитку партнерських програм банків з виробниками, постачальниками тих чи інших товарів”, – пояснила банкір. За її словами, залучені під кредитні програми кошти стали більш “дешевими”, а тому дозволяють комерційним банкам активніше розвивати різні напрямки кредитування, насамперед:
іпотеку;
автокредитування;
споживче кредитування;
кредитування бізнесу (на придбання основних засобів: обладнання, автотранспорту тощо)
“До середини грудня більшість банків готуватимуться до чергових змін, при цьому напрацьовуючи якісно нові кредитні та депозитні програми на випадок зменшення облікової ставки до 14-15%”, – розповіла Дмітрієва.
Також у грудні, за словами спеціалістки, буде сформовано основні умови кредитних програм на перший квартал 2024 року. Це може спричинити помітне пожвавлення ринку кредитування. Дмітрієва очікує, що у перші три місяці-2024 обсяг виданих позичок може на 15-20% перевищити показники аналогічного періоду 2023 року.