Енергохолдинг Ріната Ахметова ДТЕК робить ставку на зелену генерацію, експансію в ЄС та IPO. Як війна змінює компанію, її відносини з владою та чому наступна зима буде складнішою за попередню, розповів у великому інтервʼю Forbes генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко, 47.
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipro-M та загалом майже два десятки текстів.
До війни ДТЕК трансформувався. Зсередини – від вертикально інтегрованої компанії до децентралізованої групи відособлених холдингів; зовні – від компанії, яка виробляє електроенергію з «брудного» вугілля, до «зеленої» зі ставкою на вітрові та сонячні електростанції.
Війна поставила ці плани на паузу. З 24 лютого Росія завдала 10 000 ударів по активах ДТЕК та знищила 40% генерувальних потужностей компанії. До наступної зими компанія зможе лише частково компенсувати ці втрати. Ціна питання – 8,5 млрд грн, більшу частину яких ДТЕК сподівається отримати за державною кредитною програмою 5-7-9.
Керівництво ДТЕК повернулося до трансформації групи наприкінці 2022-го. Головна ідея – відокремити старі бізнеси, сконцентровані навколо вугільної генерації, від нових – відновлювальної енергетики, видобутку нафти та газу.
Стратегічно ДТЕК дивиться в бік ЄС, де планує найближчими роками збудувати 5000 МВт зеленої генерації за €6–6,5 млрд. «Це амбітні плани», – каже Тімченко. У разі успіху DTEK Renewables International, яка опікується експансією в ЄС, може стати першою компанію групи, акції якої торгуватимуться на біржі.
Як війна змінює компанію, її відносини з владою та чому наступна зима буде складнішою за попередню, розповів у великому інтервʼю Forbes генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко.
Інтерв’ю скорочено та відредаговано для ясності.
Про трансформацію ДТЕК
У 2012-му Forbes писав великий текст про ДТЕК. Нині компанія значно відрізняється від тієї, що була у 2012-му. Це ДТЕК-2 чи ДТЕК-3?
Не 2, не 3, а ДТЕК-18. Нашій компанії цього року 18, і стільки ж разів ми змінювались. У цьому наша сила – ми змінюємося. На початку думав: один-два роки на структуризацію бізнесу – і далі будемо працювати. Я вважав, що неможливо працювати в цій галузі, коли щось постійно змінюється.
Тепер я розумію, що, навпаки, це добре. Мене запитують: як це, коли 18 років моя посада не змінюється? Як це з точки зору розвитку, особистого зростання? Назва посади лишається, але компанія змінюється постійно. Ці зміни дозволяють зростати разом із компанією.
Історія ДТЕК розділена на трансформаційні етапи. 2005–2010 роки – це період інтеграції. Тоді ми збирали розрізнені активи в єдину групу, структурували, запроваджували корпоративне управління.
Наступний етап – створення холдингової компанії. У 2012-му запустили першу вітрову електростанцію, а у 2013-му увійшли у нафтогазовий бізнес, придбавши контрольний пакет «Нафтогазвидобування».
Тобто сьогодні ДТЕК – це ніби енергетичний СКМ?
Так, сьогодні ДТЕК – це не струнка єдина компанія, як, наприклад «Метінвест», а група виробничих холдингів. Ці холдинги зареєстровані в Нідерландах, де дуже якісне і зрозуміле для інвесторів корпоративне право. У кожній з цих компаній є наглядові ради, власні ради директорів. Кожна компанія має власний баланс і не субсидується іншою.
Ми плануємо поглиблювати цю децентралізацію. Зараз ми реалізуємо етап трансформації ДТЕК під назвою «Осередок». Головне завдання цього етапу та ідеологія – максимальна децентралізація групи.
Реалізацію цього етапу ми розпочали у 2021-му, але почалася повномасштабна війна. У перші місяці війни нам довелося, навпаки, повністю централізувати компанію і перейти до кризової моделі управління.
Наприкінці 2022-го ми вирішили, що маємо повернутися до трансформації групи. У підсумку ДТЕК у цих компаніях буде представлений на рівні наглядових рад. Генеральні директори цих компаній отримають достатні повноваження, щоб повністю відповідати за результати компаній. Тобто жодного втручання в ці бізнеси згори.
Це дозволяє кожному з цих бізнесів не залежати один від одного і мати власне майбутнє.
З яким часовим горизонтом будуєте стратегію?
Сьогодні навіть на рік складно прогнозувати. Проте ми намагаємося будувати бачення розвитку кожного з наших бізнесів щонайменше на пʼять років вперед. Зараз ми робимо ревізію стратегій розвитку кожної з компаній групи ДТЕК і в першому кварталі 2024-го плануємо обговорення з акціонерами.
Яка роль ДТЕК у цій моделі?
ДТЕК перетворюється на інвестора, який керує капіталом та інвестиціями в енергетичній сфері через систему корпоративного управління.
Яка кінцева мета трансформації?
Бізнес дуже великий, і модель управління цим бізнесом має змінюватися. Світовий тренд – великі енергокомпанії подрібнюються за спеціалізаціями. Неможливо поєднувати відновлювану енергетику та вугільну генерацію. Різний профіль інвесторів, різне майбутнє, різні технології. Децентралізація допоможе більш ефективно та прозоро управляти цими компаніями.
Децентралізація дозволяє бути більш гнучким у реалізації цих стратегій. Наприклад, ми можемо в один бізнес залучити партнерів у капітал чи вивести цей бізнес на біржу. А інший бізнес продати.
Коли умови постійно змінюються, повноваження треба віддавати генералам у полі – керівникам компаній. Вони мають бути ключовими людьми в управлінні компанією. Ця трансформація дозволить їм вирости в бізнес-лідерів України.