Як Велта і Метінвест оцінюють інвестиції в українські надра

Українські надра привертають увагу через очікувані спільні зусилля в рамках угоди зі США. Що може надати компанія з багаторічним досвідом роботи в цьому секторі про перспективи промислового видобутку? Генеральний директор виробника титану «Велта» Андрій Бродський та генеральний директор Криворізького гірничо-збагачувального комплексу, що входить до Групи Метінвест Ігор Тонєв, поділилися своїми думками на «Саміті експортерів» Forbes Україна. Forbes Україна виділив ключові висновки.

Отримуйте статистику, яка дає вам перевагу: підпишіться на Forbes Digital і завжди залишайтеся попереду на бізнес-арені.

Від 49 грн на місяць!

«Дякую, що ви не поставили мене в скрутне становище», – дотепно відповідає гендиректор компанії «Велта» Андрій Бродський на запит головного редактора «Надра.Інфо» Володимира Бойка щодо державної підтримки бізнесу на «Саміті експортерів» Forbes Україна 14 березня.

Це зауваження ефективно ілюструє виклики, з якими стикається гірничодобувний сектор в Україні, де фінансові перешкоди, поряд з бюрократичними та енергетичними проблемами, займають центральне місце. За словами гендиректора, наразі взаємодія Velta з державою незбалансована: лише сплата податків і виконання зобов’язань. Бракує державної підтримки. Бродський попереджає, що без зміни цього підходу українській гірничодобувній промисловості буде важко запускати нові проекти.

Ціна звички. Президент підписав закон про підвищення «тютюнових» акцизів. На скільки подорожчають сигарети та стіки. Спойлер: не по 40 грн /Фото Зображення створено AI Midjourney у співпраці з Анастасією Решетнік

Популярна категорія Компанії Дата сьогодні Ціна звички. Президент підписав закон про підвищення “тютюнових” акцизів. На скільки подорожчають сигарети та стіки. Спойлер: не по 40 грн

З якими перешкодами стикається український видобувний сектор і який інвестиційний потенціал надр країни?

Резерви на десятиліття

«У нас є достатньо ресурсів для розвитку», — констатує Бродський. Попри значні можливості в гірничодобувній галузі, Україна потребує стратегічних реформ, уточнює він.

Велта видобуває в Україні титан — метал, необхідний для космічної, енергетичної та оборонної промисловості. Вся продукція компанії експортується в США та ЄС.

Андрій Бродський, Velta /Фото Сергія Пір'єва для Forbes Україна

Бродський: «Велта» ледь не втратила експортну потужність минулого року через підвищення вартості електроенергії. Фото Сергія Пір'єва для Forbes Україна

Бродський згадує, що торік Velta була близька до втрати експортних потужностей через зростання цін на електроенергію. У 2022 році енергія становила близько 30% виробничих витрат компанії. До кінця 2023 року цей показник зріс до 60%. Через високу вартість електроенергії в Україні Velta змогла виконати плани на 2024 рік лише на 50%.

Так само Метінвест Ріната Ахметова, найбільший металургійний і гірничодобувний конгломерат в Україні, стикається з подібними проблемами. 2022 рік виявився складним для компанії, оскільки вона втратила металургійні потужності в Маріуполі та пережила блокування портів для експорту, заявив Ігор Тонєв, генеральний директор Криворізького гірничо-збагачувального комплексу.

Ускладнення, спричинені триваючою війною, посилилися підвищенням тарифів на передачу електроенергії та транспортування газу, що значно впливає на витрати виробництва, пояснює він. Також уряд планує підвищити тарифи на залізничний транспорт. «Це негативно вплине на всіх», – стверджує Тонев. «[Держава] прагне більшої прозорості та комунікації».

У 2024 році виробництво Метінвесту становило лише половину довоєнного, констатує Тонев. Чистий збиток групи минулого року перевищив 1,1 мільярда доларів, а доходи перевищили 8 мільярдів доларів.

За словами вищого керівництва групи, поточні обсяги видобутку Метінвесту гарантують, що запасів залізної руди вистачить на десятиліття. Однак досягнення довоєнних показників виробництва вимагатиме значних інвестицій у найближчі роки.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *