Вторгнення Росії в Україну прискорило зелений перехід ЄС – відновлювана енергетика Євросоюзу до 2030-го подвоїться. Вартість плану – $210 млрд. Найбільший український приватний енергохолдинг ДТЕК Ріната Ахметова хоче відкусити частину цього пирога. Що стоїть на заваді?
Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
«Хочемо до 2030 року побудувати у Європі до 5 ГВт потужності за €6–6,5 млрд, – каже генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко в інтервʼю Forbes. – Це амбітні плани».
Аналогічні плани в Україні більш скромні – компанія планує побудувати всередині країни щонайменше 2 ГВт зеленої потужності до 2030-го. «До 2030-го вийдемо на потужність 3 ГВт відновлюваної енергетики, що становитиме близько третини всіх електростанцій ДТЕК в Україні», – каже Forbes генеральний директор ДТЕК ВДЕ Олександр Селищев. До російського вторгнення ДТЕК володіла в Україні 1 ГВт відновлюваної енергетики. Майже половина цих потужностей тимчасово окупована.
Що штовхає ДТЕК у Євросоюз
У травні 2022-го ЄС погодив план REPowerEU, який передбачає збільшення частки відновлюваної генерації у 2030-му до 42,5% з 21% у 2021-му. Очікується, що річні темпи будівництва зростуть утричі порівняно з попередніми роками. Загальна потужність зеленої генерації в ЄС до 2030-го перевищить 1000 ГВт. Якщо ДТЕК зможе реалізувати свій план, то займе 0,5% ринку відновлюваної енергетики Євросоюзу.
Вартість плану, який є єдиним довгостроковим рішенням відмови від російського викопного палива, Єврокомісія оцінює у $210 млрд. Основне джерело цих коштів – невикористані $225 млрд Фонду відновлення і стійкості, який було створено для подолання наслідків пандемії COVID-19.
Левова частка коштів може бути освоєна країнами, які значно відстають від цільових показників, передусім країнами Східної Європи. За оцінкою S&P Global, найбільший потенціал розвитку відновлюваної енергетики в цьому регіоні мають Болгарія, Хорватія, Угорщина, Польща та Румунія.
Саме на ці країни робить ставку ДТЕК. У першому кварталу 2024-го компанія планує добудувати у Румунії вітрову електростанцію на 60 МВт та сонячну потужністю 50 МВт. Наступного року ДТЕК збирається розпочати будівництво вітроелектростанції у Хорватії. У планах проєкту у Польщі та Італії.