Засновники української платформи для оренди житла Rentberry прокачалися в залученні коштів від роздрібних інвесторів. Як це працює і хто ризикує
Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
«Краудфандинг дає змогу залучити великі суми капіталу набагато швидше», – каже CEO й співзасновник українського PropTech стартапу Rentberry Олексій Любинський. Майже 60% із $27,2 млн, отриманих за час існування інвестицій, його стартап зібрав на краудфандингових платформах від тисяч дрібних інвесторів із чеками від кількох сотень доларів.
Хід – не надто типовий для індустрії. «Я взагалі не розумію, чому люди збирають через краудфандинг», – каже CEO й співзасновник NewHomesMate (колишній Propertymate) Богдан Гнатковський. Процес довгий, юридично складний, раунди порівняно з класичним венчурним інвестуванням менші, а платформи беруть комісію за послуги, перелічує він недоліки. Разом із кофаундеркою Софією Вишневською Гнатковський залучив для своєї платформи з продажу нерухомості у США $6,7 млн венчурного капіталу.
Плюс для B2C-стартапу – одночасно з інвестиціями отримати лояльних користувачів, каже генеральний керівний партнер українського фонду SID Venture Partners Дмитро Вартанян. «Мінус – ніхто не гарантує успішності краудфандингу, хоча його організація потребує значних зусиль», – продовжує він.
То Rentberry «зламав систему»? Дивлячись що вважати успіхом.
Як влаштований краудфандинг Rentberry
Засновники Rentberry – Олексій Любинський, Лілія Остапчук, Олександр Котовсков та Денис Голубовський – називають свою компанію Airbnb платформою для довгострокової оренди житла. У сервіс вбудовано елемент аукціону – потенційні орендарі можуть порівнювати себе з конкурентами, вказувати запропоновану суму та тривалість контракту, кредитний рейтинг, рівень доходу тощо. А орендодавець обирає найпривабливішу пропозицію.
«AirBnb була однією з компаній, яка залучила капітал через краудфандинг, – переконує Любинський. – Незабаром SpaceX залучатиме капітал на платформі StartEngine». Вочевидь, йдеться про хрестоматійний епізод першого фандрейзингу AirBnb, який відкрив стартапу дорогу до зіркового акселератора Y Combinator та світової слави. У 2008-му засновник Браян Ческі зібрав перших $30 000 на свою компанію, продаючи по $40 звичайні пластівці з портретами учасників напружених президентських перегонів Барака Обами та Джона Маккейна.
Airbnb став єдиногором за чотири роки після заснування. Наразі ринкова капіталізація вже публічної компанії перевищує $88 млрд. Восьмирічний Rentberry до таких показників не підійшов і близько. Натомість в історії стартапу є досвід невдалого нестандартного фандрейзингу. У 2017-му стартап українців провів ICO – випустив власну криптовалюту Berry та продав її 22 000 користувачів на $30 млн. Де гроші? З моменту запуску Berry знецінився зі стартових $0,1 за штуку до $0,0008. На профільних криптофорумах досі є коментарі розгніваних користувачів, які називають усю кампанію не інакше як скамом.
Функції з використанням токенів зникли із сайту Rentberry у навесні 2022-го. «Треба це забути і викреслити зі свого життя», – розповідав Любинський Forbes у 2022-му. Після цієї історії стартап перемкнувся на краудфандинг.
Скільки грошей та на яких платформах зібрав Rentberry
-
Літо 2020
WeFunder, $1,8 млн;
-
Осінь 2022
StartEngine, $11,8 млн;
-
Літо 2023
Republic, $2,4 млн (кампанія відкрита до 23 серпня).
Джерело: дані компаній.
Сумарно Rentberry зібрав трохи більше $16 млн на трьох американських краудфандингових платформах WeFunder, StartEngine та Republic. Це інструменти для дрібних інвесторів, які можуть зайти у проєкт із невеликими чеками від сотні доларів. Вигода платформ – комісія 5–7% за посередницькі послуги.
Перша спроба Rentberry на WeFunder у 2020-му пройшла не без накладок. Стартап зібрав $2,4 млн від 1633 інвесторів, однак забрати зміг лише $1,8 млн, що викликало невдоволення деяких учасників кампанії. «В той час був ліміт на збір інвестицій від неакредитованих інвесторів», – каже Любинський, тож «надлишок» довелося повернути.
Ця кампанія на WeFunder проходила за так званим Regulation Crowdfunding – законом, що фактично дозволяє будь-кому, а не лише акредитованим інвесторам, купувати акції приватних компаній. Однак на астрономічні збори стартапу розраховувати не варто. У 2022-му американські законодавці дозволили залучати таким чином $5 млн.
Поки що найбільший збір Любинського – майже $12 млн на StartEngine. Він проходив за іншим правилом – Reg A+. Це виняток із положень Комісії із цінних паперів та бірж США (SEC), що дозволяє компаніям отримувати на краудфандингу до $20 млн або до $75 млн за один підхід.
Третя спроба – на платформі Republic – ще триває. До Дня Незалежності України Rentberry може зібрати максимум $4,76 млн. Поки є лише половина від 772 інвесторів. Мінімальний поріг входу на Republic – $250. Проте Rentberry часто отримував десятки й сотні тисяч доларів, каже Любинський. «Пів мільйона було через StartEngine», – додає він.