Верховна Рада 17 липня у першому читанні проголосувала законопроєкт №11028. Він визначає пріоритетність серед ВПО для отримання компенсації за втрачене житло. “За” проголосували 290 парламентаріїв.
Народний депутат від “Євросолідарності” Олексій Гончаренко пояснив, що згідно з документом планується надати пріоритетне право на отримання компенсації з-поміж категорій громадян, які:
- досягли пенсійного віку;
- мають на утриманні дитину віком до шести років;
- мають на утриманні двох неповнолітніх дітей;
- мають на утриманні дитину з інвалідністю;
- виховують без одного з подружжя дитину віком до 14 років;
- є особами з інвалідністю ІІІ групи.
Це поки перше читання і законопроєкт №11028 ще може бути допрацьовано правками до другого читання.
Те саме стосується і законопроєкту №11281 щодо забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб, за який 17 липня у першому читанні проголосували 280 депутатів. Документ передбачає проведення всеукраїнської інвентаризації (обстеження) об’єктів нерухомого майна усіх форм власності, щоб побачити реальну картину вільних об’єктів нерухомості, придатних для проживання внутрішньо переміщених осіб. Після має бути створена Інформаційна база даних про доступні для проживання об’єкти.
Кількість ВПО, які отримують грошову допомогу від держави на оплату житла, має бути збільшена
Наприкінці червня міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук зазначила, що кількість ВПО, які отримують грошову допомогу від держави на оплату житла, має бути збільшена. З пропозицією щодо розширення категорії Верещук звернулася до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. За її словами, для цього у державному бюджеті є кошти.
Міністерка додала, що станом на початок червня в Україні є 4,6 млн внутрішньо переміщених осіб, з яких лише 1,5 млн отримують виплати від держави (будь-які виплати, не лише за житло).
Мінсоцполітики розробило новий інструмент підтримки ВПО – субсидії на оренду житла
Для внутрішньо переміщених осіб в Україні розроблено новий інструмент державної підтримки – субсидії на оренду житла. Після узгодження із зацікавленими сторонами він буде поданий на розгляд уряду.
«Разом із міжнародними партнерами, з народними депутатами ми розробили ще один проєкт на підтримку вразливих категорій наших співгромадян – субсидія на оренду житла для ВПО. Підкреслюю, що це лише попередні пропозиції, які ще будуть обговорюватися. У разі схвалення їх урядом ми разом з Пенсійним фондом, одним з найбільш розвинених з точки зору цифрової бази органів в системі соціальної підтримки і який вже має потужну інфраструктуру, розпочнемо пілот цього проєкту. Попередньо – в окремих регіонах. Але ця пропозиція також іще дискутується», – розповіла перша заступниця міністра соціальної політики України Дарія Марчак.
Вона підкреслила, що новий інструмент, коли буде запроваджений, діятиме паралельно з виплатами на проживання, які наразі становлять 2 000 та 3 000 грн на місяць на особу. Розробники пропонують, щоб субсидія на оренду житла призначалася тим родинам, видатки яких на оренду перевищують 30% сукупного доходу.