Міжнародні (золотовалютні) резерви (ЗВР) України зросли після двомісячного падіння. Так, за підсумками листопада-2024, їхній обсяг збільшився на 9,1% – з 36,6 млрд дол. до 39,9 млрд дол. (падіння за вересень становило 8 ,1%, за жовтень – 6%). Головні причини зростання – значні надходження коштів від партнерів України та зменшення обсягів продажу валюти для “утримання” валютного курсу.
Про це свідчать дані Національного банку України (НБУ). Сума ЗВР поки що і не повернулася до рекорду, який фіксувався за підсумками березня-2024 (понад 43 млрд). Раніше в НБУ прогнозували, що резерви знову досягнуть цього показника вже за результатами грудня-2024.
Нинішній обсяг резервів, як підрахував регулятор, покриває фінансування 5 місяців майбутнього експорту. “Нормою”, за міжнародними стандартами, вважаються 3 місяці.
ЗВР України у жовтні 2024 року: що вплинуло на обсяг
Валютні надходження на рахунки уряду в НБУ за місяць склали 6,67 млрд дол. (місяцем раніше – 1,99 млрд). При цьому на обслуговування боргів Україна витратила 433,8 млн дол. було виплачено Міжнародному валютному фонду (МВФ).
Операції НБУ на міжбанку Нацбанк продав на валютному ринку 2,714 млрд дол. (у жовтні – 3,42 млрд), а викупив 4,4 млн дол. Чистий продаж валюти склав понад 2,707 млрд дол. – на 21% менше, ніж у жовтні.
Курс валют. Оцінка вартості фінансових інструментів збільшилася на 71,9 млн дол.
Загалом золотовалютні резерви служать для здійснення міжнародних розрахунків і платежів, включаючи обслуговування державного боргу, а також для покриття дефіциту платіжного балансу. Крім того, при надлишку іноземної валюти на ринку регулятор може закуповувати її для поповнення резервів.
В Україні ЗВР складається із цінних паперів, депозитів, готівки та коштів на кореспондентських рахунках, а також монетарного золота займає найменшу частку в резервах – станом на 1 грудня це 5,8%, а 22,3%, що залишилися, припадають на “живі” гроші.