В умовах війни та високої невизначеності Україна готується до розгляду нового бюджету на 2024 рік, зокрема плану його боргового фінансування. Невідомо, як саме завершаться переговори про реструктуризацію зовнішнього боргу, відстрочка за яким має завершитися у вересні 2024-го. Проте є і виклики з боку внутрішнього боргу. Наступного року Україна стикнеться із відлунням призабутих минулих фінансових рішень у форматі потреби помітних додаткових погашень ОВДП на адресу банків. Їх обсяг ще не є остаточно визначеним і може значно зрости. Як погашення «докапіталізаційних» ОВДП впливатиме на державний сектор, пояснює економіст Олексій Блінов
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
У середині 2000-х термін «облігації внутрішньої державної позики» (ОВДП) знали переважно фінансисти. Державний бюджет був збалансованим і практично не потребував фінансування. У власності Нацбанку не було жодних ОВДП, і їхній ринок загальним обсягом близько 10 млрд грн (на той час це $2 млрд) був звужений до професійних гравців.
Як загартовувався неринковий борг
Скриню було відкрито в кінці 2008 року. Під час фінансово-економічної кризи було вирішено почати фінансування державного сектору простим способом – Міністерство фінансів від імені платників податків випускає борг (ОВДП) і передає ці цінні папери у власність державних компаній і банків (через збільшення їхнього капіталу), а потім НБУ одразу купує ці ОВДП, обмінюючи їх на живі гроші.
Ця схема фінансування хронічно збиткового державного бізнесу швидко стала звичкою. За 2008–2013 роки було випущено «капіталізаційних» ОВДП на 110 млрд грн ($15 млрд).
У 2014–2015 роках відбулася нова криза, і під рукою вже була готова відповідь на багато питань. А у 2016-му сталася націоналізація ПриватБанку, що спричинила новий імпульс до використання цієї практики.
За 2008–2022 роки держава випустила від імені платників податків ОВДП на суму, еквівалентну $38,5 млрд. Зокрема, на фінансування НАК «Нафтогаз України» спрямували $16,5 млрд, а чотирьох державних банків – $14,4 млрд (зважаючи на знецінення долара у тривалій перспективі, у цінах 2023 року загальна сума випусків ОВДП становить не $38,5 млрд, а вже $50 млрд).