У перші місяці 2025 року відсотки за кредитами та депозитами в Україні навряд чи змінюватимуться, навіть попри підвищення облікової ставки Національного банку (НБУ). За довгостроковими вкладами можна буде розраховувати на чистий прибуток у середньому 2-3%.
Важливим у цьому ключі для банків буде показник інфляції. Зокрема, якщо зростання цін вдасться уповільнити, як планує НБУ, українці звертатимуть все більше уваги на “довгі” депозити, розповів представник банківського сектора.
Поки ж ставки за гривневими депозитами для фізичних осіб не зазнають відчутних змін. Ситуація може суттєво змінитися, починаючи з другого півріччя.
“При прогнозованому скороченні інфляції до 7% чистий прибуток автоматично зростатиме”, – зазначив віцепрезидент Асоціації українських банків, глава правління Глобус Банку Сергій Мамедов. Втім, називати конкретні ставки він не став.
Нагадаємо, підвищення військового збору в Україні з 1,5 до 5% призвело до зростання т.зв. податку на депозити. Він складається з податку на доходи фізосіб (ПДФО, 18%) та, власне, військового збору. Тепер це у сумі не 19,5%, а 23%, і це майже чверть від нарахованих відсотків. Банкіри припускають, що після зростання податків зміниться ставлення вкладників до зберігання коштів у банках – гривневі депозити насамперед стануть способом уберегти гроші від інфляції, а не отримати суттєвий прибуток.
Щодо кредитів, то в першому кварталі 2025 року суттєвих змін в умовах не очікується. У цей період, за словами банкіра, навряд чи виникнуть підстави для корекції облікової ставки вгору або вниз. Комерційні ж банки продовжуватимуть удосконалювати свої кредитні програми, залучаючи нових партнерів.
Основний акцент у кредитуванні, впевнений Мамедов, як і 2024 року, буде зроблено на участі банків у державних кредитних програмах. Також банки продовжать розвивати цільові програми для малого та середнього бізнесу під конкретні потреби підприємців.
Зокрема, партнерські цільові програми дозволять пропонувати кредити, які не потребують застави. Ставки за такими позиками, на думку банкіра, можуть бути нижчими за ринкові в середньому на 1-2 процентні пункти.
“У першому кварталі 2025 року продовжуватиметься період удосконалення кредитування малого та середнього бізнесу головним чином через розвиток цільових партнерських кредитних програм. Банки шукатимуть можливості залучити якнайбільше клієнтів”, – зазначив Мамедов.