Росіяни на тлі економічних санкцій зіткнулися із рекордним падінням рубля до долара. Американська валюта в РФ вперше за 16 місяців злетіла в ціні майже до 100 руб./дол. Валютні доходи Росії просіли в рази. Водночас мешканці країни-агресора намагаються вивести заощадження за кордон – на депозити в іноземних банках.
Так, рубль уже послабшав на 23% по відношенню до долара в 2023 році і потрапив у топ-3 валют з найгіршими показниками (на ринках, що розвиваються)разом турецькою лірою та аргентинським песо, повідомляє Bloomberg. І, за словами аналітиків, найближчим часом становище рубля не покращає.
“Рубль наближається до позначки 100 за долар – рівню, який востаннє спостерігався протягом першого місяця після того, як президент Володимир Путін віддав наказ про вторгнення в лютому 2022 року”, – зазначає агентство.
Причиною стало значне погіршення умов зовнішньої торгівлі, який в свою чергу спричинили міжнародні санкції проти Росії. Доходи великих російських експортерів – ключове джерело твердої валюти для Росії – скоротилися до $6,9 млрд у липні-20233 із $16,8 млрд за той же період минулого року.
“Обмеження на продаж енергоресурсів Росією, зокрема стеля цін на нафту, спрямована на обмеження здатності Кремля годувати свою військову машину призвели до неухильного скорочення експорту. Негативна тенденція не змінилася навіть після того, як флагманська російська нафта марки Urals у липні перевищила ціну, встановлену країнами “Великої сімки”, – зазначають аналітики.
Проте падіння рубля відбувається не лише через погіршення торговельного балансу, зазначив російський аналітик Андрій Кочетков. За його словами, також має місце відтік капіталу.
“Домогосподарства перевели близько $40 млрд в іноземні банки, оскільки відсоткові ставки в рублях не виправдали інфляційних очікувань. А все більша кількість російських банків виявилася відрізаною від глобальних платіжних систем”, – додав економіст Олександр Ісаков.
А за даними центробанку РФ (аналог українського НБУ), депозити росіян в іноземних банках зросли в червні-2023 (свіжіших даних поки немає) до 6,4 трлн рублів. Це близько $66 млрд.
“Психологічно важлива позначка в 100 руб./дол. може бути досягнута найближчим часом. Я б не очікував, що тенденція до ослаблення (руб. – Ред.) припиниться”, – резюмував аналітик із Казахстану Георгій Ващенко.