Міністерство оприлюднило рекомендації для працевлаштованих осіб, які мають на меті отримати більш вигідну пенсію в майбутньому.
Пенсіонери. Фото: Getty Images
У березні українцям відкоригували пенсії. З квітня зростуть розміри пенсій для тих, хто залишився на роботі. Тим не менш, існують додаткові способи підвищення пенсійних виплат.
Про це повідомляє Судово-юридична газета з посиланням на Мінсоцполітики. Зокрема, міністерство рекомендує:
- Офіційне працевлаштування – особи, які офіційно працевлаштовані, роблять внесок у систему, набувають досвіду, накопичують пенсійні права та нарощують свою пенсію.
- Візьміть участь у професійному розвитку та за потреби відвідайте курси підвищення кваліфікації чи перепідготовки – це дозволить вам просунутися у кар’єрі та збільшити заробіток.
- Збільште свій страховий стаж – додавання додаткових 5 років стажу може призвести до підвищення пенсії до 30%.
- Здійснюйте добровільні страхові внески – розмір цих внесків ви можете вибрати залежно від свого фінансового стану.
Також наголошують, що на розмір пенсії безпосередньо впливає розмір єдиного внеску, який щомісяця утримується із заробітної плати. Чим більший внесок і чим довше особа робить внесок, тим вищою буде їхня пенсія після виходу на пенсію. Отже, ті, хто отримує мінімальну зарплату, повинні розраховувати на ще меншу пенсію.
Що радили раніше?
Юрист АО «Віннер Партнерс» Костянтин Скляр зазначив, що якщо у людини стаж менше 15 років, вона не матиме права на пенсію. Вони матимуть право лише на державну соціальну допомогу. Пенсіонери можуть звернутися до Пенсійного фонду із заявою про підвищення пенсії, якщо вони відповідають необхідним критеріям.
У Пенсійному фонді уточнили, що якщо пенсіонер вирішив продовжити роботу після досягнення 60 років і має необхідний трудовий стаж, але вирішив відстрочити пенсію, то при остаточному виході на пенсію йому буде нарахована надбавка за вислугу років. При призначенні пенсії із затримкою розмір пенсії збільшується в такому розмірі:
- 0,5% за кожний повний місяць страхового стажу починаючи з місяця після досягнення пенсійного віку (при затримці до 60 місяців);
- 0,75% за відстрочення понад 60 місяців.
Тому за рік пенсія може зрости на 6%, за два – на 12%, а за шість – до 54%. Для цього підвищення враховуються лише повні місяці роботи; неповні місяці не враховують розмір пенсії.
Кожен українець може виключити з розрахунку пенсії періоди роботи з нижчою зарплатою, замінивши їх періодами з більшим доходом. Таким чином, вищий дохід фактично слугуватиме основою для більшої пенсії. Таким чином, українці можуть виключити з розрахунку пенсії «збиткові» періоди роботи.
Навіть якщо ви не є самозайнятим і працюєте на когось іншого, ви можете робити власні внески на соціальне страхування, що суттєво підвищить вашу майбутню пенсію. Ці виплати мають здійснюватися щомісяця разом із відрахуваннями з вашого основного місця роботи. Це покращить розрахунок вашої зарплати по відношенню до середньої по країні, яка враховується для визначення пенсії.
Страховий стаж, необхідний для виходу на пенсію, щорічно збільшуватиметься на один рік до 2028 року. Починаючи з 2028 року необхідний страховий стаж для виходу на пенсію у віці 60 років становитиме мінімум 35 років. Якщо для виходу на пенсію не вистачає кількох місяців або років стажу, їх можна придбати. За словами юриста ЮК «АРЕС» Владислава Зайцева, набути страховий стаж можна трьома способами:
- Досвід перед покупкою. За такого сценарію фізична особа сплачує єдиний внесок наперед, поступово нараховуючи страховий стаж місяць за місяцем.
- Викуп за попередні роки. Цей договір передбачає одноразову сплату єдиного внеску за минулі періоди, протягом яких особа не була працевлаштована, а отже, не сплачувала соціальні внески.
- Зробіть додаткові платежі за минулі періоди, коли внески були меншими за необхідний мінімум. Такі виплати дозволяють зараховувати відповідні місяці як повний страховий стаж, отже, отримати повний страховий стаж.
У перших двох випадках особам необхідно звернутися до податкової служби та оформити договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. У третьому випадку слід подати заяву про доплату єдиного внеску за минулі періоди до Пенсійного фонду.
Як подати заявку на перерахунок пенсії через портал ПФУ
Перерахунок пенсії передбачає перерахунок розміру пенсійної виплати з метою їх коригування з урахуванням різних факторів. Це може бути зроблено автоматично або за бажанням пенсіонера. Електронну заяву про перерахунок пенсії можна подати безпосередньо через портал електронних послуг ПФУ. Заяву про індивідуальний перерахунок пенсії необхідно подати в таких ситуаціях:
- прийом на роботу або звільнення;
- реєстрація або зняття з обліку як індивідуального підприємця;
- зміни або припинення спеціального статусу; зміни адреси проживання (реєстрації);
- виїзд за кордон на постійне проживання;
- відновлення виплати пенсій;
- подання пенсіонером документів про стаж або заробіток, які раніше не враховувалися при обчисленні пенсії;
- встановлення надбавок, підвищення чи доплат;
- втрата годувальника;
- якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, накопичила страховий стаж не менше 24 місяців і з моменту призначення (попереднього перерахунку) минуло не менше двох років.
Необхідні документи для перерахунку пенсії:
- застосування;
- паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення особи;
- трудова книжка або інші документи, що підтверджують трудовий/страховий стаж до 1 січня 2004 року, наприклад, військовий квиток або записи про народження дітей;
- будь-який