У ході перевірок Національний банк виявив непоодинокі факти подання клієнтами підроблених виписок з рахунків, відкритих в інших банках, а також сфабрикованих фінансових звітів і платіжних розпоряджень, які нібито підтверджують господарську діяльність клієнтів, дотримання обов’язкових платежів, а також оплату оренди, транспортних послуг тощо.
НБУ та фінансовий моніторинг
Національний банк України видав інструкцію банкам щодо розпізнавання фальшивих документів, які надають клієнти на звернення банку для проведення Due Diligence. Про це йдеться в листуванні НБУ банкам від 6 березня.
Під час перевірок Нацбанк виявив численні факти надання клієнтами банкам неправдивих виписок з рахунків, відкритих в інших фінустановах, а також неправдивих фінансових звітів та платіжних доручень, які мали на меті підтвердити господарську діяльність клієнтів, дотримання ними обов’язкових платежів, оплати оренди, транспортних послуг тощо.
«Подання клієнтами підроблених документів створює для банків значний ризик використання їхніх послуг для відмивання коштів, фінансування тероризму чи іншої злочинної діяльності», – підкреслили в Нацбанку.
Тому, щоб зменшити такі ризики, НБУ радить банкам ділитися інформацією про рух коштів на рахунках клієнтів, підозрюваних у поданні підроблених документів. Крім того, Нацбанк нагадав про умови розкриття банківської таємниці – така інформація надається лише за згодою клієнта.
У листуванні також окреслюються потенційні джерела для перевірки або автентифікації отриманої інформації.
Зокрема, для оцінки достовірності фінансової звітності, наданої клієнтом, банк може звернутися до фінансової звітності підприємств, розміщеної на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та платформі YouControl.
У Нацбанку зазначили, що визначення необхідності перевірки достовірності конкретних документів, поданих клієнтом, зокрема у випадках, коли клієнт бере участь або планує здійснювати фінансові операції на нетипові для операцій клієнта суми (або загальний оборот) нетипово великих розмірів, має здійснюватися банком на основі ризик-орієнтованого підходу.
Як повідомляв раніше Інформатор, інтернет-магазин нумізматичної продукції Національного банку України впроваджує верифікацію користувачів.