Орендар та орендодавець зобов’язані підписати заяву та договір оренди в електронному вигляді з використанням кваліфікованих електронних підписів обох сторін.
житла для ВПО” fetchpriority=”high” width=”1200″ height=”675″ />
Оренда житла для ВПО
Подати заявку на призначення субсидії на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) можна через портал електронних сервісів Пенсійного фонду України. У 2025 році було запроваджено пілотну ініціативу щодо сприяння наданню субсидій на оренду житла для ВПО.
Для учасників проекту (квартирантів та орендодавців ВПО) з’явилася можливість укласти договір оренди та оформити субсидію на оренду житла онлайн через портал електронних послуг ПФУ. Для продовження необхідно увійти в особистий кабінет, перейти до розділу «Оформлення субсидії на покриття вартості або частини вартості оренди» та заповнити онлайн-анкету, вказавши наступну інформацію:
- особисті дані;
- документ, що посвідчує особу (поточне місце проживання та юридична адреса);
- подробиці про житло;
- інформація щодо довідки про взяття на облік ВПО та платіжних відомостей;
- загальні дані про всіх членів домогосподарства, які проживають у орендованому житлі;
- інформація про орендодавця.
Заява та договір оренди мають бути підписані орендарем та орендодавцем (їх законними представниками чи фізичними особами, які діють на підставі довіреності) в електронному вигляді з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Як визначити розмір субсидії на оренду житла для ВПО
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2024 року № 1225 «Про реалізацію пілотного проекту щодо надання субсидії на покриття вартості або частини вартості оренди житла та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору» започатковано пілотний проект щодо надання субсидії на оренду житла ВПО. Ця субсидія призначається ВПО, які не отримують жодної житлової допомоги.
Як розраховується розмір житлової субсидії для внутрішньо переміщених осіб?
Візьмемо приклад. За призначенням житлової субсидії звернулася сім’я з чотирьох осіб: працюючі чоловік та дружина та двоє неповнолітніх дітей. Загальна зарплата подружжя становить 24 000 грн на місяць. Здають нерухомість у Дніпрі за 14 000 грн.
Розраховуємо максимально допустиму вартість оренди: 193,6 грн (середня вартість оренди однокімнатної квартири) х 13,65 кв.м (соціальна норма житла на одну особу) х 4 (кількість домогосподарств) х 1,16 (коригуючий коефіцієнт для м. Дніпра для розрахунку вартості оренди квадратного метра) = 193,6 грн х 54,60 кв.м 1,16 = 12261,85 грн.
Тепер визначаємо відсоток обов’язкового внеску для цього домогосподарства: 24 000 грн (дохід сім’ї) / 4 (члени сім’ї) / 2920 грн (місячний прожитковий мінімум на одну особу) / 2 х 20% = 20,55%. Далі множимо середній сукупний дохід домогосподарства на необхідний відсоток платежу: 24 000 грн х 20,55% = 4 932,0 грн. Різниця між максимально допустимою вартістю оренди та цією розрахунковою величиною становить суму субсидії: 12261,85 грн – 4932,0 грн = 7329,85 грн.
Як отримати виплати за проживання ВПО
31 грудня 2024 року Уряд ухвалив постанову № 1544 «Деякі питання надання державної підтримки внутрішньо переміщеним особам», якою вніс зміни до Положення про компенсацію витрат на тимчасове розміщення (перебування) ВПО. З січня 2025 року компенсацію за тимчасово надане безкоштовно житло переселенцям здійснюватиме Пенсійний фонд України на основі списків одержувачів, наданих Міністерством розвитку громад та територій України.
З 1 березня 2025 року Пенсійний фонд України розпочинає розгляд заяв та прийняття рішень щодо компенсації витрат. Особи, які раніше мали право на компенсацію та включені до списків, надісланих до Пенсійного фонду, продовжать отримувати виплати без необхідності подавати нову заяву.
Компенсацію можуть отримати фізичні особи – громадяни України, які є власниками житла та безкоштовно надають тимчасове житло ВПО. Розмір компенсації встановлено у розмірі 450 гривень на кожного ВПО, який проживає у помешканні.