Обов'язок інформувати податковий орган про набуття підприємцем статусу пенсіонера або особи з інвалідністю
Фізичні особи-підприємці, які перейшли на пенсію або мають інвалідність, не зобов’язані окремо повідомляти податкові органи про свій статус.
Державна податкова служба разом з Пенсійним фондом України складає протокол обміну інформацією щодо фізичних осіб (платників єдиного внеску). ПФУ щомісяця надає Державній податковій службі відомості про фізичних осіб (платників єдиного внеску), які стали пенсіонерами за віком або за вислугу років або мають інвалідність, у тому числі про дату встановлення пенсії чи інвалідності. Про це повідомила прес-служба відомства.
Обмін даними між Державною податковою службою України, Пенсійним фондом України, Державним центром зайнятості та іншими органами управління відбувається згідно з протоколами обміну інформацією, встановленими на виконання Порядку обміну інформацією між цими суб’єктами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Міністерства соціальної політики та Міністерства економіки України від 20 листопада 2023 р. 648/447-п/17498, а також постанову правління Пенсійного фонду України від 20.11.2023 р. № 49-1.
У зв’язку з цим Державна податкова служба та ПФУ розробляють протокол обміну інформацією щодо фізичних осіб (платників єдиного внеску), відповідно до якого ПФУ щомісяця надає органам державної податкової служби інформацію щодо фізичних осіб (платників), які стали пенсіонерами за віком або за вислугу років, мають інвалідність, із зазначенням дати початку призначення пенсії чи інвалідності. Повноваження щодо встановлення осіб, які є платниками єдиного внеску, як визначено частиною четвертою статті 4 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», належить виключно ПФУ.
Отже, фізичні особи-підприємці (крім електронних резидентів), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також члени фермерського господарства, які набули статусу пенсіонера та отримують пенсію відповідно до закону, або є особами з інвалідністю, не зобов’язані окремо інформувати контролюючий орган про цей статус. Однак, якщо ці особи отримують соціальну допомогу по інвалідності в органах Пенсійного фонду України або в управлінні праці та соціального захисту населення, вони повинні надати до податкового органу за місцем реєстрації довідку про встановлення інвалідності, яка видається медико-соціальною експертною комісією.
Як виправити помилки у раніше поданій декларації?
Якщо у наступних податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки у раніше поданій податковій декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою, чинною на момент подання. Платник податків, який самостійно (у тому числі на підставі електронних перевірок) виявляє заниження податкового зобов’язання за попередні періоди, зобов’язаний, крім випадків, визначених пунктом 50.2 статті 50 Податкового кодексу України:
- або надіслати уточнюючий розрахунок та сплатити недоплачену суму разом із пенею у розмірі 3% від цієї суми до подання уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовується, якщо уточнюючий розрахунок складається до декларації з податку на прибуток підприємств за попередній звітний рік, спрямований на проведення самостійного уточнення згідно зі ст. 39 Податкового кодексу або при визначенні бази оподаткування згідно з п. 141.9 прим. 1.3 п. 141.9 прим. 1 ст. 141 Податкового кодексу у випадках здійснення контрольованих операцій, які не відповідають принципу “витягнутої руки”, не пізніше 1 жовтня року, наступного за звітним,
- або включити недоплачену суму до декларації за наступний податковий період, що настає за періодом, у якому виявлено недоплату, збільшеною на суму штрафу в розмірі 5% цієї суми, таким чином збільшуючи загальну суму грошового зобов’язання з податку.
У разі подання платником місцевого податку (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плати за землю та єдиного податку четвертої групи) декларації пізніше встановленого строку у зв’язку зі зміною об’єкта та/або бази оподаткування (на підставі відомостей з відповідних державних реєстрів) штрафні санкції не застосовуються. Штраф буде нараховано відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України.
Віктор Ожогін захищає Україну з 2014 року
Інформатор просить Президента присвоїти йому звання Героя України