Заяву про отримання такого статусу для дитини разом із комплектом документів необхідно подати до служби у справах дітей.
Дитина війни, фото: Getty Images
У мережі поширюється дезінформація щодо нібито термінової необхідності реєстрації дітей із позначенням «дитина війни» для отримання допомоги. У Мінсоцполітики заявили, що цю інформацію поширюють шахраї з метою отримати доступ до ваших персональних даних. Тому утримайтеся від натискання таких посилань і уникайте поширення інформації з неофіційних джерел. Про це 13 березня повідомили в Мінсоцполітики.
У міністерстві наголошують, що порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 року № 268 (зі змінами). До служби у справах дітей необхідно подати заяву про надання такого статусу та супровідні документи. Послуги, необхідні для окремої дитини, визначаються після ретельної оцінки її потреб.
«Якщо ви зіткнулися з пропозицією подати заявку за посиланням в Інтернеті, НЕ переходьте на неї, оскільки це шахраї. Покладайтеся виключно на офіційну інформацію!» радить Мінсоцполітики.
- Сайт Мінсоцполітики
- Viber
Хто має право і як отримати статус дитини війни?
Право на отримання цього статусу мають діти, які під час бойових дій, збройних конфліктів, агресії з боку Російської Федерації були неповнолітніми та зазнали:
- травми, струс мозку або каліцтва;
- психологічне насильство;
- фізичне або сексуальне насильство;
- викрадення або незаконне вивезення з країни;
- участь у діях воєнізованих або збройних формувань;
- незаконне утримання під вартою, в тому числі в полоні.
Для набуття статусу «дитина війни» необхідно звернутися до органів опіки та піклування за місцем реєстрації або фактичного проживання. Необхідно зібрати певний пакет документів, а якщо дитина не досягла 14 років, то заяву подають її батьки, найближчі родичі або опікуни. Після досягнення дитиною 14 років вона може самостійно подати заявку на отримання статусу.
Рішення щодо надання статусу «дитина війни» приймається протягом 30 календарних днів з дня реєстрації заяви. Ці діти отримують такі ж пільги та виплати, як і внутрішньо переміщені особи (ВПО), допомогу в отриманні освіти та щомісячну виплату 3000 грн. Благодійні організації теж надають підтримку, але заявку потрібно подавати самостійно.
Необхідні документи для отримання статусу «дитина війни»:
- свідоцтво про народження або інший документ, що посвідчує особу дитини;
- документ, що посвідчує особу заявника;
- документ, що підтверджує спорідненість з дитиною;
- довідка про взяття дитини на облік ВПО (за наявності);
- паспорт-книжечка або ID-картка (за наявності);
- закордонний паспорт (за наявності);
- витяг з реєстру громади (за наявності). У разі відсутності підтвердженням місця проживання може бути наявність права власності дитини або батьків на нерухоме майно, атестат про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документ про професійно-технічну освіту, табель, студентський квиток, медична книжка;
- документи про виписку з лікування або після огляду дитини;
- копії документів: повідомлення про вчинення кримінальних правопорушень щодо дитини, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо розпочатих кримінальних проваджень, висновок експерта за результатами судово-медичної експертизи (за наявності), оцінка потреб сім’ї, копія довідки про членство в сім’ї загиблого, якщо є, та копії свідоцтва про смерть та документа, що підтверджує смерть внаслідок бойових дій або поранення.
Слід зазначити, що досягнення 18 років не є підставою для позбавлення статусу.