Якщо ваш роботодавець не накопичує заробітну плату та не перераховує за вас страхові внески, ви маєте можливість самостійно здійснювати добровільні пенсійні внески за спрощеною процедурою — уклавши договір про добровільну участь на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Жінка за комп'ютером, фото: Getty Images
Організація, де я працюю, припинила роботу на кілька місяців. Чи дозволено мені робити добровільний пенсійний внесок протягом цього періоду вимушеної бездіяльності, щоб зберегти мій трудовий стаж? – із таким запитом Пенсійний фонд звернувся 12 березня.
Страховий стаж включає місяці, за які роботодавець або фізична особа перерахували страхові внески. Якщо за цей час роботодавець не нараховує заробітну плату та не сплачує за вас страхові внески, ви можете самостійно здійснити добровільні пенсійні внески за спрощеним способом — шляхом укладання договору про добровільну участь через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. При цьому сценарії сума сплачених страхових внесків буде визнана за місяць, у якому кошти надійшли на рахунок Пенсійного фонду України.
Роблячи добровільний внесок у ті місяці, коли вам не вистачає доходів, ви накопичуватимете страховий стаж.
Щоб вважатися одним повним місяцем страхового стажу, розмір добровільного внеску має становити не менше мінімального страхового внеску, який визначається як 22% мінімальної заробітної плати, а саме 1760 грн (22% х 8000 грн, де 8000 грн – мінімальна заробітна плата). Ви можете продовжувати робити добровільні внески, навіть отримуючи зарплату. У цьому випадку ці внески збільшать ваш заробіток для майбутніх пенсійних виплат.
Про добровільне страхування
З березня 2023 року українці можуть «купити» страховий стаж собі чи іншим без підписання паперового договору та відвідування державних установ. Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування доступна як працюючим (застрахованим), так і непрацюючим особам. Добровільні внески можуть бути зроблені за себе або на користь третіх осіб за умови внесення до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (РЗО) відомостей про особу, на яку призначаються добровільні внески, та що така особа не є пенсіонером. У РЗО ведеться облік фізичних осіб, за яких застрахована особа хоча б один раз сплачувала внески.
- Як скористатися цією можливістю. Укласти договір з Пенсійним фондом України. Цей договір можна укласти в електронному вигляді через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України шляхом підписання Типового договору про добровільну сплату страхових внесків. Для оформлення Договору Ви можете пройти автентифікацію за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), Дія.Підпису або системи GOV.ID. Договір підтверджується застосуванням до нього КЕП.
- Які вимоги до розміру обов’язкових внесків та періодичності їх сплати? Особа визначає періодичність і розмір добровільних внесків, виходячи з особистих уподобань і фінансових можливостей.
- Як перевірити зарахування внесків і «куплений» стаж. Сплачені внески автоматично обліковуються після надходження коштів на рахунок Фонду. Повідомлення про сплату буде надіслано на особовий рахунок застрахованої особи, за яку сплачено внески, через веб-портал електронних послуг ПФУ. Переглянути дані щодо зарахування виплати, заробітної плати для пенсії, обчисленої з добровільно сплаченого внеску, кількості днів отриманого страхового стажу можна в особистому кабінеті, сформувавши електронну довідку ОК-5. На заключній сторінці довідки ОК-5 у розділі «Звітний рік: 2024» буде відображено заробітну плату для пенсії, обчислену з добровільного внеску, та кількість днів набутого страхового стажу.