Податкові декларації подають фізичні особи, які отримують додатковий дохід, а також бажають отримати податкову знижку.
Податкова декларація
З 1 січня 2025 року розпочато деклараційну кампанію, згідно з якою окремі категорії фізичних осіб зобов’язані подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2024 рік, а також встановити податкові зобов’язання з ПДФО та військового збору, або мають право подати податкову декларацію для отримання податкової знижки.
Як подати податкову декларацію
Платники податків можуть вибрати відповідний спосіб подання декларації про майновий стан і доходи, зокрема:
- подання особисто або через уповноважену особу;
- відправлення поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення терміну подання;
- з використанням електронного зв’язку в електронному форматі, дотримуючись норм, визначених Законами України від 22.05.2003 № 851 «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05.10.2017 № 2155 «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Хто повинен подавати податкову декларацію?
Згідно з положеннями Податкового кодексу України (далі – Кодекс) обов’язок подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи покладається на фізичних осіб, які протягом звітного року отримували доходи не від податкових агентів, тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи. Це включає дохід:
- від надання в оренду власного рухомого чи нерухомого майна, надання послуг чи виконання робіт, продажу особистого майна, продажу сільськогосподарської продукції фізичними особами тощо;
- від спадщини або подарунків від осіб, які не є найближчими родичами;
- з іноземних джерел;
- додаткові блага, зокрема дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором у добровільному порядку, не пов’язаному з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, якщо сума перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року;
- від реалізації інвестиційних активів;
- дохід, який не оподатковувався під час виплати, але не звільняється від оподаткування;
- доходи, з яких при нарахуванні чи виплаті не утримувався ПДФО тощо.
Фізичні особи, які бажають скористатися податковою знижкою, повинні подати податкову декларацію до 31 грудня поточного року. Форма податкової декларації затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 року за № 1298/27743. (зі змінами).
Як отримати електронну довідку про доходи в ДФС онлайн
Порядок подання запиту через мобільний додаток «Мій податок»:
- авторизуватися за допомогою файлу або хмари KEP, ActionSignature;
- вибрати в розділі «Послуги» опцію «Отримати інформацію про суму виплаченого доходу»;
- натисніть «СТВОРИТИ» та вкажіть відповідний період (місяць і рік), за який потрібна інформація;
- підписати КЕП. Інструкції для цього є у відео.
Порядок подання заявки в Електронному кабінеті:
- підтвердити свою особу за допомогою файлової чи «хмарної» системи електронної ідентифікації, або через Інтегровану систему електронної ідентифікації id.gov.ua (MobileID або BankID);
- у меню «ЕК для громадян» перейти до розділу «Запит сум виплачених доходів»;
- вкажіть період (місяць і рік), за який вам потрібна інформація;
- підписати КЕП.
Ознайомитися з інформацією ДРФО можна:
- починаючи з 1 січня 1998 року;
- за періоди до 1 січня 2021 року – щоквартально, а з 1 січня 2021 року – щомісячно;
- охоплення будь-якого п'ятирічного періоду;
- за останній звітний період (місяць) – через 25 днів після його закінчення.
Контакт-центр ДПС України надає консультації платникам податків, роз’яснення щодо податкового законодавства та підтримку у вирішенні податкових питань:
- Гаряча лінія: 0 800 501 007 (дзвінки безкоштовні).
- Електронна адреса: [email protected]. Доступ через електронний кабінет платника податків.
- Графік роботи: понеділок–п’ятниця з 08:00 до 18:00.
Як раніше зазначав Інформатор, особи, які офіційно працевлаштовані (йдеться про трудові відносини, коли податок на доходи фізичних осіб утримується із заробітної плати, а не у випадках, коли фізична особа отримує дохід як приватний підприємець), повинні знати про своє право на податкову знижку від держави. Юрист Назар Яськів детально розповідає, як повернути частину податків.