Щодня з українських банківських карток за кордоном витрачається по 35 млн доларів. Загалом громадяни, які виїхали за кордон, генерують значний відтік валюти – зокрема, у 2023 році він склав 18 млрд доларів.
Про це повідомили в Нацбанку. Втім, зазначили там, вже у 2024 році цей показник може зменшитись – очікується, що він становитиме 13 млрд доларів.
За словами заступника голови Національного банку Сергія Ніколайчука, відбутися це має за рахунок кількох факторів. Зокрема:
адаптації мігрантів за кордоном;
зміни податкової резидентності мігрантів.
“У 2022 році цей відтік був майже 20 млрд доларів. Минулого року він трохи скоротився – приблизно 18 млрд доларів. Цього року ми очікуємо, що ці обсяги скоротяться суттєво – приблизно до 13 млрд доларів”, – сказав Ніколайчук.
Скільки українці витрачають за кордоном
Зі свого боку заступник голови Нацбанку Юрій Гелетій зазначив: щоденний обсяг розрахунків українських банків з міжнародними платіжними системами становить близько 35 млн доларів. При цьому:
на такому рівні він перебуває вже кілька місяців – з квітня-2023;
відповідно, говорити про якісь сплески витрат не доводиться.
Які проблеми виникають в українців за кордоном
Водночас українці, які перебувають за кордоном, скаржаться на те, що їм не вдається зняти гроші зі своєї картки. Про це раніше повідомила клієнтка ПриватБанку. За її словами, причиною стала підозра, що гроші хотіла зняти інша людина.
У самому банку підтвердили таку практику. Там зазначили: вони мають бути впевнені, що кошти знімає саме власник картки.
Однак, за словами клієнтки, з цим також виникли проблеми. “Нібито для вирішення питання надіслали послання на свій бот, у якому потрібно зробити селфі із карткою. Зробила, відхилили. І так 5 разів підряд. Пишуть, нібито не чітко видно картку. Робила фото у різних місцях, за різного освітлення, в різний час дня. Все одно все те саме”, – розповіла вона.
Причиною, за якою їй не вдається зробити фото картки, яке б задовольнило ПриватБанк, клієнтка назвала поганий дизайн. “Їхня картка з дизайном минулого віку, без чипу, без нфс, без нормально надрукованого номера за 3 роки”, – наголосила клієнтка.
Крім того, підкреслила вона, банк не запропонував їй будь-яких виходів із ситуації, окрім відвідування свого відділення. Що, найімовірніше, зробити вона не може.
У самому банку зауважили: вони мають бути впевнені, що кошти знімає саме власник картки. А тому для підтвердження операції справді з цією метою можуть вимагати “чітке фото з цією карткою”.
При цьому там дали поради, як краще зробити фото картки, щоб воно пройшло перевірку. “Фото треба робити з карткою із повідомлення, номер картки має бути чітким на фото, піднесіть її ближче до екрана”, – сказали у ПриватБанку.