Попри війну Україна ще рік продовжуватиме транзит російського газу та нафти в ЄС. Хоча доходи Газпрома від європейського ринку впали в рази, це все одно мільярди доларів. Хто втратить більше, коли він закінчиться?
Україна не планує подовжувати контракт на транзит російського газу в ЄС після закінчення поточного контракту. Термін його дії спливає через рік — 30 грудня 2024 року. Про це заявив голова правління «Нафтогазу» Олексій Чернишов в інтерв’ю Радіо Свобода в кінці жовтня.
Менш ніж місяць тому очільник «Нафтогаз» не був таким категоричним. «Якщо європейські компанії попросять, то «Нафтогаз» може розглянути варіанти продовження транзиту», – говорив Чернишов в інтервʼю енергетичному консалтинговому агентству ICIS 20 вересня. «Нафтогаз», за словами Чернишова, не зупиняє транзит, бо від нього залежать країни ЄС, які підтримують Україну у війні з РФ.
Від російського трубопровідного газу, який йде через Україну, залежать Словаччина, Чехія, та меншою мірою Австрія і Угорщина, уточнює Володимир Омельченко, директор енергетичних програм центру Разумкова.
Ще одна причина, чому «Нафтогаз» не зупиняє транзит – він убезпечує ГТС від обстрілів, і Україна може продовжувати постачати газ до міст і сіл. «У нас немає окремих труб для внутрішнього транспортування та окремих – для транзиту», – розповідав Forbes раніше екскерівник української ГТС Сергій Макогон.
Голова правління «Нафтогазу» Олексій Чернишов Фото Getty Images
Ціна газового питання
Російський та український газовий монополісти уклали пʼятирічний транзитний контракт наприкінці 2019-го року. За його умовами, Газпром протягом 2020–2024 років зобовʼязаний виплатити НАКу за організацію транзиту понад $7,1 млрд. За даними «Нафтогазу», у 2022 році сума склала близько $1,2 млрд.
За січень-червень 2023-го «Нафтогаз» заробив на транзиті 19,2 млрд грн (близько $700 млн), або понад 15% доходу групи, свідчить консолідована звітність компанії.
У 2023-му РФ поставить в Європу близько 28 млрд кубометрів та заробить на цьому $12,5 млрд, прогнозує Reuters. Це — в чотири рази менше, ніж у 2022-му. Головні причини падіння доходів: зниження вдвічі середньорічної ціни на російський газ, яка прогнозується на рівні $445 за 1000 кубометрів, та скорочення вдвічі фізичних поставок.
Росія наразі постачає блакитне паливо газопроводами в Європу двома маршрутами: через українську ГТС та однією з двох гілок «Турецького потоку», який проходить дном Чорного моря. Його потужність – 31 млрд кубометрів на рік (з них не більше 16 млрд йдуть до ЄС). «Північний потік» та газопровід «Ямал-Європа», що проходить через Білорусь, – зупинені. «Північний потік 2» – не запрацював.
За 7 місяців 2023-го транзит російського газу через Україну склав 8,3 млрд кубометрів, повідомляє «Українська енергетика» з посиланням на дані «Оператора ГТС». За поточної динаміки Росія у 2023-му може поставити через Україну близько 15 млрд кубометрів газу в ЄС та заробити на цьому близько $7 млрд.
Хоча могло б бути й більше. З весни минулого Росія недоплачує «Нафтогазу» за транзит. В травні 2022-го, «Оператор ГТС України» зупинив транзит газу через газовимірювальну станцію «Сохранівка» та прикордонну компресорну станцію (КС) «Новопсков», які були окуповані російськими військами. Причина зупинки, за даними держкомпанії, – окупанти почали розкрадати газ, перенаправивши його з транзитної труби в газопроводи на неконтрольовані Україною території Луганської та Донецької областей.
Через цей маршрут в Україну заходила третина транзитного російського газу згідно з транзитним контрактом. Решта – через газовимірювальну станцію «Суджа», розташовану на кордоні між Сумською та Курською областями (РФ). З травня російський газ іде тільки через «Суджу» в обʼємах нижче контрактних. «Газпром» сплачує і за транзит, менше ніж передбачено контрактом. З вересня 2022-го «Нафтогаз» оскаржує недоплати в Стокгольмському арбітражі.
Нафта лишається
Угода про транзит російської нафти до ЄС продовжує діяти. Державна «Укртранснафта» прокачує російську нафту за десятирічним контрактом від 2019 року. Україна за 10 років має отримати $1,5 млрд доходів за транзит, за даними російського «Інтерфаксу». В середньому — $150 млн у рік. Росія, за даними Bloomberg, до 2022-го заробляла на постачанні нафти через Україну близько $6 млрд на рік.
Транзит приносить «Укртранснафті» близько 90% доходу, каже Омельченко з Центру ім. Разумкова. Від постачання нафти через Україну, за його словами, залежать Угорщина та Словаччина.
Офіційна позиція влади тут така ж, як і в питанні газу: Україна має залишатися надійним партнером Євросоюзу, забезпечуючи транзит попри війну. «Надзвичайно важливим для нас є забезпечення виконання своїх зобов’язань як щодо транзиту газу… так і нафти нафтопроводом «Дружба» для потреб Угорщини, Словаччини, Чехії та інших країн ЄС», – говорив в травні 2022-го заступник міністра енергетики України Микола Колісник.
Хоча простір для маневру є. Україна могла б ввести додатковий податок на транзит нафти, якщо Угорщина продовжить свою антиукраїнську політику, каже Омельченко: «Транзит – це суттєвий важіль впливу».