Курс валют повністю залежить від зовнішньої економічної допомоги та сезонних факторів.
До кінця січня якихось суттєвих рухів не варто очікувати. А далі все залежатиме від допомоги, яку мають надати Штати. Про це в коментарі Gazeta.ua розповів економіст Олексій Кущ.
“Курс валют повністю залежить від зовнішньої економічної допомоги, плюс різні сезонні фактори. Взимку гривня має тяжіння до девальвації. В кінці року вже бачимо невелику девальвацію. Якщо брати офіційний курс, фактор зовнішньої допомоги – він фактично ще не відіграний на курсі. Він почне відігруватися наприкінці січня-початку лютого, якщо фінансова допомога буде. Тому до кінця січня якихось суттєвих рухів не варто очікувати”, – сказав Кущ.
В адміністрації президента Сполучених Штатів сподіваються, що Сенат схвалить пакет додаткової фінансової допомоги для України у січні 2024 року. Не можна казати, що це тільки внутрішні проблеми Штатів, додав економіст.
“Це просто версія, що це внутрішні проблеми. Тут для нас може бути набагато більший ризик якщо буде внутрішнє рішення щодо скорочення підтримки України. Така ймовірність дуже маленька, але тут обов’язково треба сказати, що вона десь п’яти відсотків. Тобто не є нульовою. Тут основною проблемою є те, що 2024 рік буде рік виборів США і на кону стоїть велика ставка – не тільки посада президента, а й вибори в Палату Представників, вибори в Сенат. Тобто переможець може отримати Конгрес в цілому – плюс посада президента. Республіканці будуть намагатимуться показати своєму електорату, що чинний президент Джо Байден неефективний на міжнародній арені з їх точки зору. Вони будуть показувати, що Байден почав каденцію з виводу військ з Афганістану, що завершилося катастрофою для того політичного режиму, і закінчується каденція Байдена ситуацією в Україні, яка є досить важкою. Вони, звісно, не будуть виступати проти допомоги для України і вони, в принципі, підтримують Україну. Але їм обов’язково треба показати, що ситуація в Україні є досить важкою і це одна зі, скажімо так, провин Байдена. Тому і можуть бути затримки допомоги, можливо, навіть будуть скорочувати її обсяг”, – пояснив Кущ.
Українці стають своєрідними заручниками американських виборів. Ситуація в Україні стає однією з політичних карт, яка розігрується на американських виборах, наголосив економіст.
“Байден хоче показати ситуацію в Україні як одне зі своїх досягнень. Що він зупинив російського диктатора Володимира Путіна, не дав перемогти Україну. Це буде подавати як і свою перемогу, тому що без підтримки Америки це було б важко зробити. А республіканці будуть навпаки показувати, що ситуація не така, що вона важка”, – уточнив Кущ.