Під кінець третього року війну стали очевидними критичні проблеми в російській економіці. В ній почали з’являтися тріщини.
Символом усіх економічних негараздів стало зростання цін на звичайне вершкове масло. Тепер деякі супермаркети чіпляють на пачки з маслом сигнальний магнітний пристрій, яким зазвичай убезпечують від крадіжок такі коштовні продукти як червона ікра чи дороге вино, пише The Telegraph.
Одним із найбільших показників, який свідчить про проблеми, є ненормально низький рівень безробіття в Росії, який опустився до 2,3%.
“Хоча для пересічної людини може здаватися, що низький рівень безробіття – це добре, для економіки, що розвивається, це насправді дуже погано”, – пояснює старша наукова співробітниця Інституту міжнародної економіки Петерсона Еліна Рібакова.
Низьке безробіття слід розуміти як відсутність вільних робочих рук в країні. Отже бізнес не може наймати нових робітників, оскільки їх просто немає на ринку праці.
У жовтні Центральний банк РФ заявив, що понад 80% російських компаній мають брак персоналу. Є поширені повідомлення про фірми, які наймають старшокласників і пенсіонерів для заповнення вакансій.
“Росія не може більше нарощувати виробництво товарів і послуг. Працедавці починають конкурувати за робочі руки, збільшуючи зарплатню без відповідного збільшення ефективності праці”, – каже Рібакова
Це породжує інфляцію, яка лише за офіційними російськими даними вже становить 8,5% у річному вимірі.
Аналітики вважають, що реальний рівень інфляції набагато вищий – від 15 до 30 відсотків за рік.
Рібакова додає, що зниження світових цін на нафту, яке очікують в наступному році, може додатково погіршити ситуацію.