Порядок визначення пенсійних виплат залишається незмінним.
ПФУ щодо пенсій на мінімальній зарплаті
В Україні на розмір пенсії впливають страховий стаж, загальна сума сплачених соціальних внесків до Пенсійного фонду та середня заробітна плата. Експерти підрахували пенсії, які могли б отримати люди з мінімальною зарплатою у 8 тисяч гривень. Про це повідомляє видання Фокус з посиланням на ПФУ.
Методика обчислення пенсійних виплат не змінилася. Розмір виплати визначається виходячи із заробітної плати за останні три роки, стажу роботи та загальної суми сплачених внесків на соціальне страхування. Відповідно до закону про пенсійне забезпечення пенсії обчислюються за такою формулою:
- пенсія = заробітна плата х коефіцієнт страхового стажу;
- коефіцієнт = (сума місяців стажу x 1%)/(100% x 12);
- заробітна плата = середня заробітна плата в Україні за три роки (сума коефіцієнтів заробітна плата/рік стажу за місяцями, врахована для визначення коефіцієнта заробітної плати).
Право на пенсію за віком у 2025 році мають громадяни, які досягли такого віку:
- 60 років – при страховому стажі не менше 32 років;
- 63 роки – при страховому стажі не менше 22 років;
- 65 років – при страховому стажі не менше 15 років.
Для осіб із мінімальною заробітною платою пенсія становитиме не менше 40% мінімальної заробітної плати за повний стаж роботи. У 2025 році при встановленні мінімальної зарплати у 8 тисяч гривень пенсія не може бути нижчою за 3,2 тисячі гривень . Тим не менше Кабінет міністрів встановив мінімальну пенсію на рівні 3,37 тисячі гривень . Для 65-річних, у яких немає необхідного стажу, мінімальна пенсія становить 2 тисячі 725 гривень .
Як розрахувати майбутню пенсію?
З 1 січня 2004 року до страхового стажу зараховуються лише періоди, за які сплачувались страхові внески. Фізичні особи можуть дистанційно перевірити свій страховий стаж через портал електронних послуг Пенсійного фонду України та мобільний додаток «Пенсійний фонд». Для розрахунку прогнозованої пенсії за допомогою сервісу «Пенсійний калькулятор» виконайте такі дії:
- увійти в обліковий запис застрахованої особи на веб-порталі Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), Action.Signature або ID.GOV.UA;
- в меню зліва вибрати «Калькулятор пенсії»;
- вибрати «Алгоритм розрахунку пенсії»: на основі введених даних або з урахуванням очікуваного стажу до виходу на пенсію;
- оновити трудові дані: натиснути кнопку «Додати період» і ввести періоди роботи, не враховані Пенсійним фондом. Ви також можете ввести цифри місячного прибутку, якщо потрібно;
- розрахувати пенсію, натиснувши кнопку «Зберегти та розрахувати»;
- Після розрахунку ви отримаєте звіт із зазначенням розміру майбутньої пенсії з урахуванням страхового стажу на момент розрахунку.
«Пенсійний калькулятор» призначений для розрахунку пенсій за віком з урахуванням стажу роботи та заробітної плати відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Цей онлайн-інструмент не розраховує пенсії по інвалідності, пенсії у зв’язку з втратою годувальника, пенсії працюючим пенсіонерам, а також пенсії внаслідок переходу між різними видами пенсій.
Індексація пенсій в Україні
25 березня під час засідання Уряду Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що у березні пенсії проіндексовано на 11,5% понад 10 мільйонам громадян. Середній розмір пенсії сягнув 6345 гривень. У квітні очікується продовження зростання середнього розміру пенсії.
«З 1 квітня ми автоматично проіндексуємо виплати майже 630 тисячам працюючих пенсіонерів за оновленим страховим стажем», – зауважив Шмигаль.
У Мінсоцполітики вказали, що наразі державні пенсії отримують 10,3 млн громадян. Це означає, що майже кожен третій громадянин користується державною підтримкою. Для багатьох пенсіонерів пенсія є основним джерелом доходу.
У березні відбулася чергова індексація пенсій, в результаті чого середній розмір пенсії зріс з 5789 гривень до 6345 гривень. Встановлено тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсії – до 1500 гривень. Мінімальне підвищення пенсії становитиме 100 гривень. Після цього проведено індексацію виплат за:
- 9,2 млн пенсіонерів, які отримують пенсії на загальних підставах;
- 672 тис. пенсіонерів правоохоронних органів;
- 98 тис. осіб, які отримують пенсії по інвалідності та по втраті годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- 79,6 тис. пенсіонерів з інвалідністю війни та учасників бойових дій, які отримують мінімальну пенсію;
- 23,4 тис. пенсіонерів, які були колишніми працівниками органів місцевого самоврядування та державними службовцями.