В Україні лікування від ВІЛ/СНІДу залишається безкоштовним, навіть в умовах триваючого конфлікту, а фінансова підтримка лікування в основному залежить від міжнародної допомоги, зокрема від Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією.
Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко
Нещодавно в звітах було зазначено, що деякі країни, включаючи Україну, можуть зіткнутися з дефіцитом або навіть повною відсутністю ліків від ВІЛ через зменшення підтримки USAID. Генеральний директор ВООЗ попередив, що «зрив програм з ВІЛ може перекреслити два десятиліття прогресу». Однак загрози, що такі препарати стануть недоступними чи дефіцитними для України, наразі немає. Про це 20 березня в коментарі РБК-Україна заявив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
Чи існує ризик припинення фінансування ліків від ВІЛ?
Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) відіграло ключову роль у фінансуванні ініціатив з ВІЛ/СНІДу в Україні.
«Ми справді закуповували ліки для лікування ВІЛ через програми USAID. У період воєнного стану ми звернулися до кількох донорів, щоб вони могли забезпечити потребу в конкретних ліках, які ми зазвичай закуповуємо за кошти державного бюджету», – зазначив Віктор Ляшко.
За його словами, як USAID, так і організації, які постачають вакцини в Україну, відреагували позитивно, тим самим допомогли полегшити навантаження на державний бюджет.
«Коли поширилася новина про те, що USAID може призупинити фінансування, ми підкреслили, що у нас є критично важливий проект, і запитали, чи насправді фінансування буде призупинено. Буквально через тиждень ми отримали підтвердження, що фінансування наших двох найважливіших ліків було відновлено», – додав він.
Міністерство охорони здоров’я очікує подальших оновлень щодо додаткових ліків протягом наступного тижня, паралельно вирішуючи це питання з державним бюджетом.
“Кризи немає, ліки є. У нас є ще тиждень почекати, і якщо фінансування буде повністю припинено, ми забезпечимо його з альтернативних джерел”, – підкреслив міністр.
Як фінансується лікування ВІЛ в Україні в умовах конфлікту?
Лікування ВІЛ/СНІДу в Україні є безкоштовним навіть під час війни. Фінансування цього лікування значною мірою покладається на міжнародну підтримку, зокрема від Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією. PEPFAR (Надзвичайний план президента США щодо допомоги хворим на ВІЛ/СНІД), USAID та UNAIDS також відіграли важливу роль у фінансуванні цих ініціатив.
Крім того, під час конфлікту ліки від ВІЛ закуповуються з державного бюджету. Однак значну частину фінансування все ж забезпечують донори. Так, Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією виділив понад 165 мільйонів доларів США безповоротної фінансової допомоги на програми боротьби з ВІЛ та туберкульозом в Україні на 2024–2026 роки.
Як повідомляв Інформатор, адміністрація колишнього президента США Дональда Трампа припинила фінансування міжнародної допомоги через агентство USAID незабаром після вступу на посаду. У Всесвітній організації охорони здоров'я зазначили, що це призупинення зовнішньої допомоги США призвело до значних збоїв у постачанні ліків від ВІЛ у восьми країнах, включаючи Україну. Відповідно, очікуються мільйони нових випадків зараження.
ВІЛ/СНІД в Україні
У МОЗ повідомили, що в лютому 2025 року в Україні офіційно зафіксовано 646 нових випадків ВІЛ-інфекції. Крім того, у 201 пацієнта вперше виявлено СНІД, 62 людини померли від хвороби.
Станом на кінець минулого року під медичним обслуговуванням в Україні перебувало 147 599 осіб, які живуть з ВІЛ. Помічено, що більшість випадків передачі ВІЛ відбувається статевим шляхом (80,3%).