Кабмін виставив на продаж Укрбуд і Сумихімпром: скільки вони коштують?

25 березня під час засідання уряду міністри ухвалили рішення про початок приватизації двох державних підприємств.

Данс Шмигаль, Укрбуд

Данс Шмигаль, Укрбуд

25 березня Кабінет Міністрів України затвердив початкову ціну та умови продажу державних пакетів акцій двох підприємств. За рахунок приватизації «Укрбуду» та «Сумихімпрому» уряд має намір залучити до бюджету майже 1,5 млрд грн. У 2024 році приватизація державного майна вже дала трохи менше 6,5 млрд грн.

Обидва підприємства йдуть у списку великої приватизації. Їх продаж відбуватиметься через електронний аукціон на платформі «Prozorro.Sale». Стартова пропозиція з продажу держпакета “Укрбуду” становить 262 млн 646 тис. грн , а “Сумихімпрому” – 1 млрд 158 млн 50 тис. 202 грн .

«Ми впевнено рухаємося до зменшення ролі держави в економіці та продовжуємо масштабну приватизацію. Невдовзі два значних державних активи — «Укрбуд» і «Сумихімпром» — можуть отримати фактичну приватну власність. Це відкриє нові шляхи для їх просування, залучення інвестицій та стимулювання економічного зростання. Отже, відповідно до умов приватизації, затверджених Урядом, новий власник «Сумихімпрому» буде зобов’язаний: інвестувати в модернізацію та технічне переоснащення підприємства не менше 150 мільйонів гривень», – наголосив перший заступник міністра економіки України Олексій Соболєв.

Кабінет міністрів не назвав точну дату продажу компаній на аукціоні. Ця інформація буде доступна після того, як активи будуть розміщені на сайті ProZorro.Sale разом із повними умовами купівлі. Згідно із затвердженим положенням, нові власники акцій Укрбуду та Сумихімпрому повинні:

  • підтримувати робочий профіль підприємств;
  • протягом 6 місяців погасити заборгованість по зарплаті та перед бюджетом; погасити заборгованість “Сумихімпрому” перед Пенсійним фондом України;
  • погасити прострочену кредиторську заборгованість;
  • забезпечити дотримання трудових прав працівників і не допустити звільнень протягом перших шести місяців;
  • спрямування дивідендів до державного бюджету за результатами діяльності за 2024 рік і до продажу у 2025 році.

«Будівельна фірма «Укрбуд» спеціалізується на проектуванні промислових і цивільних споруд, виконанні будівельно-монтажних робіт, підготовці та перепідготовці кадрів для будівельної галузі. До складу компанії входять 10 дочірніх підприємств, у тому числі проектні інститути та навчально-виховні комплекси.

Зазначимо, що на початку вересня 2024 року Уряд уже оприлюднив плани щодо приватизації «Укрбуду». Очікувалося, що аукціон відбудуться в грудні, компанію оцінили в 266,6 млн грн, що вище поточної стартової ціни на торгах.

«Сумихімпром» працює в хімічній промисловості України з 1953 року. Основна продукція — мінеральні добрива, діоксид титану, неорганічні хімікати. Продукція компанії постачає добрива для сільськогосподарського сектора та використовується в різних галузях промисловості.

Коротка історія

Раніше “Економічна правда” повідомляла, що будівельну фірму “Укрбуд” пов'язують з іншою структурою — “Українською державною будівельною корпорацією “Укрбуд”. За часів керівництва Максима Микитася з 2010 по 2016 роки девелоперську діяльність «Укрбуду» здебільшого здійснювала приватна фірма «Укрбуд Девелопмент», яка діяла під прикриттям державного бренду, але фактично не мала державної приналежності. Ситуація була пов’язана з тим, що приватна компанія використовувала державний бренд, тоді як бізнесом фактично керувала приватна фірма.

У 2019 році компанія почала затягувати здачу будівель на рік і більше. У листопаді 2019 року інвестори «Укрбуду» подали на сайті президента петицію, в якій закликали Володимира Зеленського розібратися у тривожних обставинах навколо «Укрбуду», а в грудні вийшли на демонстрацію під Офісом президента. «Укрбуд Девелопмент» вів 26 будівельних об’єктів, 25 з яких – житлові комплекси, один – бізнес-центр. Згодом проекти «Укрбуду» передали на добудову іншій великій будівельній організації «Київміськбуд».

На початку 2023 року Фонд державного майна взяв під контроль «Укрбуд» як об’єкт, що не підлягає приватизації. У жовтні 2023 року «Укрбуд» оголосив про відновлення роботи. Цілями компанії були реформи та ребрендинг.

У 2024 році від масштабного приватизаційного аукціону український бюджет отримав майже 6,5 млрд грн. Найпомітнішим проданим активом стала «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (ОГХК) за 3,9 млрд грн; її придбало ТОВ «Цемін Україна», що належить громадянину Азербайджану Насібу Гасанову, який також є акціонером телекомунікаційного оператора Vodafone Україна.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *