Протягом останнього тижня на АЗС спостерігається зниження цін на пальне.
Українські АЗС знижують ціни, і, на думку експертів, ця тенденція збережеться.
Точно спрогнозувати довгострокові ціни на паливо в Україні практично неможливо. Ціни на нафту залежать від багатьох факторів. Про це порталу Finance.ua заявив економіст Олег Пендзин. Цю думку притримується і директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.
Очікування ціни на бензин до кінця року є дуже невизначеним через різноманітні поточні глобальні події.
“Чи буде припинення вогню тривалістю 30 днів – чи ні? Чи запровадять США подальші санкції проти російської нафти – чи ні? Будуть військові дії проти хуситів – чи ні? Коли хуси зазнали нападу, ціни на нафту підскочили на один долар на світовому ринку. Є численні змінні, які неможливо передбачити. Китай повідомив про покращення показників потенційного економічного зростання, що спричинило зростання цін на нафту на 50 центів. Таким чином, Ніхто не може з упевненістю спрогнозувати ціни на газ до кінця року», – зауважує Пендзин.
Директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн погоджується, що довгострокові прогнози на цьому ринку ненадійні, оскільки Україна є країною-імпортером, повністю залежною від зовнішніх ринків.
«І ці ціни абсолютно непередбачувані. Тому, коли я натрапляю на прогнози на півроку чи рік, я просто прогортаю їх, тому що їм бракує серйозності. Тому складно дати чітке розуміння», — підкреслив Куюн.
Однак, обговорюючи тенденції та потенційні рухи, він стверджує, що ринок очікує падіння, враховуючи глобальне очікування падіння цін на нафту.
«У своїй передвиборчій платформі Трамп підкреслив, що зниження цін на нафту, зокрема цін на бензин для американців, є однією з його головних цілей. Це стосуватиметься не лише США; якщо ціни на нафту знизяться, вони впадуть у всьому світі. Він закликав американські нафтові компанії збільшити буріння, і справді, США мають значні можливості для розширення видобутку. Крім того, очікується, що країни ОПЕК наступного місяця збільшать видобуток, що чинитиме тиск на ціни», — Куюн. підкреслив.
Водночас минулого року, навіть коли видобуток був застоєм, спостерігалися ознаки надлишку нафти, що призвело до падіння цін, зауважує експерт.
«Наразі ми бачимо, що цей прогноз починає виправдовуватися. Зараз ціна становить 70 доларів за барель проти 82 доларів у січні. Зниження було досить швидким», — зазначив Куюн.
Таким чином, ціни на АЗС знижуються протягом тижня, і ця тенденція до зниження, як очікується, збережеться в найближчі тижні.
«Спочатку зниження цін було незначним у регіональних мережах. Сьогодні ми можемо спостерігати, що ОККО і WOG також знизили ціни на гривню. UPG навіть знизився на 1,50 грн. Тому я вважаю, що найближчим часом є потенціал для подальшого зниження. Ми очікуємо зниження хоча б на одну гривню протягом кількох тижнів. Усі показники свідчать про ймовірність», — додав Куюн.
Які фактори впливають на ціни на пальне в Україні?
На вартість палива в Україні в першу чергу впливає ціна імпортного ресурсу , пояснив Пендзін. Оскільки ми не виробляємо власну продукцію, все, що зараз використовується, надходить з-за кордону.
«Ціноутворення на АЗС залежить від вартості ресурсів, імпортованих з Європи, яка прямо корелює з ціною нафти за барель на світових ринках», – констатує Пендзін.
Зараз ціни на нафту знизилися з 80 до 70 доларів за барель. Отже, за словами економіста, приблизно протягом 10-15 днів можна очікувати зниження цін на нафтопродукти на українських АЗС.
«Незначно — приблизно півтори гривні, але побачимо», — прогнозує Пендзин.
Окрім світових цін на нафту, на вартість палива в Україні також впливає курс гривні до долара .
“Якщо він буде залишатися в межах очікуваного, то це істотно не вплине на ціни. Але якщо долар підніметься до 50, це, безсумнівно, вплине на ціни на нафтопродукти”, – зауважує Пендзин.
Третім фактором, що впливає на ціни, є оподаткування .
“Нам потрібно переглянути акциз на паливо. Підвищення цього податку, безумовно, призведе до більших коливань цін на нафтопродукти на українських АЗС”, – підсумував Пендзін.
Віктор Ожогін захищає Україну з 2014 року
Інформатор закликає Президента присвоїти йому звання Героя України