Як інфляція змінить ціни в Україні, пояснив НБУ

Очікується, що темпи інфляції залишаться неконтрольованими в найближчі місяці через різні об'єктивні фактори.

” fetchpriority=”high” width=”1200″ height=”675″ />

Національний банк України

Національний банк України поставив за мету знизити інфляцію до 5%. Однак поточні обставини значно відхиляються від цієї мети. У лютому 2025 року річна ставка зросла до 13,4%, місячні ціни зросли на 0,8%. У зв’язку з цим виникає питання, як регулятор збирається змінити інфляційний тренд. У НБУ розповіли, чи вдасться знизити рівень інфляції та чого чекати щодо цін у 2025 році.

Тенденція споживчої інфляції наближається до прогнозованої НБУ траєкторії, але рівні базової інфляції все ще перевищують прогнози. За даними Держстату, у лютому зростання цін на сирі продукти харчування прискорилося. Під впливом минулорічного неврожаю найбільше подорожчали такі товари:

  • фрукти;
  • вибрати тваринницький товар;
  • борошно;
  • крупи.

Водночас зростання цін на овочі уповільнилося через зростання імпорту, надходження тепличних культур і зниження попиту на окремі товари. Свинина, курка та цукор продаються за собівартістю в країнах торгових партнерів на тлі стабільного рівня експорту.

«Зростання вартості перероблених харчових продуктів у лютому прискорилося до 16,7%. Така тенденція пов’язана зі збільшенням витрат підприємств на електроенергію, оплату праці та логістику. Суттєвими темпами зросли ціни на хліб, олію, м’ясо та молочну продукцію», – уточнили в НБУ.

Ціни на послуги також мають тенденцію до зростання. Українці стикаються з дорожчими послугами мобільного зв’язку, транспорту, охорони здоров’я, відпочинку та культури. Вважається, що темпи інфляції найближчим часом не вдасться стримати через об'єктивні чинники.

Як НБУ планує знизити інфляцію до 5%

Швидкі зміни пов’язані з наслідками поганого врожаю в 2024 році та зростанням виробничих витрат, пов’язаних з енергопостачанням і робочою силою. Однак регулятор має намір вжити заходів щодо посилення монетарної політики, щоб пом'якшити фундаментальний ціновий тиск.

«Завдяки діям НБУ та поступовому ослабленню тимчасових драйверів інфляції очікується, що інфляція повернеться до тенденції уповільнення у другій половині року та знизиться до однозначного показника до кінця року. На горизонті політики прогнозується зниження інфляції до цілі 5%», – відповіли в Нацбанку на запит News.LIVE.

Вони зазначили, що поява нових культур влітку 2025 року, як очікується, зменшить зростання цін на продукти харчування. Крім того, є ще один інструмент контролю — облікова ставка, яку на початку березня підвищили до 15,5% річних. Помірне зростання цього показника сприятиме стабілізації валютного ринку та позитивно вплине на споживчі ціни.

Як повідомляв раніше Інформатор, з 3 лютого 2025 року Національний банк України запровадить верифікацію рахунків користувачів інтернет-магазину НБУ через систему BankID НБУ. Зареєстровані користувачі, які вже мають обліковий запис на сайті інтернет-магазину, отримають повідомлення на електронну адресу, вказану при реєстрації. Після цього вони зможуть продовжити процес перевірки. Нові користувачі, які зареєструються на сайті інтернет-магазину з 3 лютого 2025 року, матимуть можливість пройти ідентифікацію та верифікацію за допомогою системи BankID НБУ одразу під час реєстрації.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *