Фото: відкриті джерела
В Україні запровадять екологічний податок на захоронення та розміщення відходів на полігонах. Він покликаний стимулювати переробку сміття.
Джерело: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
В Україні введуть новий екологічний податок
В Україні запровадять екологічний податок – на захоронення та розміщення відходів на полігонах. Податок повторює європейські зразки і покликаний стимулювати переробку сміття, щоби залишати на звалищах тільки ті відходи, які не піддаються переробці.
Впровадження податку передбачено законом “Про управління відходами”, який набрав чинності з 9 липня 2023 року.
Наразі ведеться робота щодо внесення відповідних змін до Податкового кодексу, повідомило Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів.
Ціль змін – стимулювати зменшення прямого поховання несортованих відходів або необроблених біовідходів. Водночас планується заохочувати сортування сміття та рециклінг (переробку відходів у матеріал, який можна використати повторно).
Поховання на полігонах досі залишається найпростішим і найдешевшим способом позбутися відходів у нашій країні. У той час як у європейській ієрархії це остання і найбільш небажана опція, – пояснили в міністерстві.
Крім того, недосконале українське законодавство дає можливість бізнесу декларувати практично всі відходи як такі, що не становлять небезпеки, і уникати високої плати за поховання, у тому числі змішаних побутових відходів.
Екологічний податок у ЄС
Податки за поховання відходів на полігонах запроваджено в 23 країнах-членах ЄС, а також у Швейцарії та Великій Британії. Ставки сильно різняться у різних країнах – на поховання побутових відходів від 5 євро/т до 100 євро/т. Якими точно будуть ставки українського варіанта “податку на сміття”, поки що не відомо.
У запропонованих змінах… закладено цільові ставки податків, проте вони не будуть впроваджуватися відразу. Зростання до цільового рівня буде поступовим протягом 7 років після завершення або припинення військового стану в Україні. Перші три-чотири роки ставки зростатимуть несуттєво, – пояснили у відомстві.