Як стало відомо Forbes Україна, Національний центр управління телекомунікаційними мережами (НЦУ) незабаром може пом’якшити правила для операторів мобільного зв’язку щодо їх роботи під час відключень електроенергії. Період роботи мережі під час відключень буде скорочено. Що спонукає до цієї зміни вимог?
Благо для справжніх лідерів
Сертифікат Forbes — 365 днів доступу до першокласної аналітики, розуміння та видатних історій успіху. Купити зараз
Джерела, обізнані з телеком-ринком, повідомили Forbes Україна, що Національний центр управління телекомунікаційними мережами (НЦУМ) має на меті пом’якшити вимоги для мобільних операторів щодо їх функціональності під час відключень. Через делікатний характер теми ці особи побажали залишитися анонімними. Вони зазначили, що замість поточного обов’язку 10 годин підключення під час збоїв електроживлення, операторам тепер потрібно буде гарантувати роботу мережі лише протягом шести годин.
«Проект нової директиви щодо положень НКУ для операторів на фінальній стадії обговорення», – констатує радник глави Мінцифри з питань електронних комунікацій Денис Поздняков. Він утримується від повідомлень конкретних подробиць щодо майбутнього рішення.
Компанії популярної категорії Дата 25 квітня Захист від санкцій. Сім'я Порошенка намагається законним шляхом розділити активи на 17 млрд грн. Чи можливо це попри санкції проти екс-президента?
Як будуть змінюватися правила?
Підключення під час відключення електроенергії
У липні 2024 року Національна комісія зв’язку зобов’язала операторів забезпечити 10 годин зв’язку до 1 лютого 2025 року. Це рішення викликало обурення на ринку. Керівник однієї з компаній тоді повідомив Forbes Україна на умовах анонімності через делікатний характер питання, що виконання вимог обійдеться трьом операторам у понад 13 млрд грн.
Іде компроміс щодо роботи під час відключень, заявив у грудні 2024 року голова Forbes Україна Держспецзв’язку Олександр Потій. «Ми співпрацюємо з операторами та чекаємо пропозицій щодо реалізації цього завдання», – зазначив Потій.
За словами старшого менеджера одного з операторів, який говорив анонімно в лютому через делікатну природу теми, переговори зводяться до кількості годин, протягом яких базові станції повинні працювати без живлення.
Станом на 1 лютого жоден з операторів не виконав у повній мірі вимоги НКУ, повідомив Forbes Україна один із операторів. «Більшість наших базових станцій мають батареї, але гарантувати 10 годин роботи неможливо», — додало інше джерело.
Які умови для операторів?
Постанова НКУ зобов’язує операторів мобільного зв’язку до 1 лютого 2025 року оснастити всі базові станції генераторами та акумуляторами, що забезпечить 10 годин безперебійної роботи мережі під час відключень. Крім того, до 1 грудня 2024 року оператори повинні гарантувати безперервну роботу протягом 72 годин на 25% своїх базових станцій.
Ця норма також стосується постачальників послуг фіксованого Інтернету, які зобов’язані оснастити 95% своїх мереж генераторами та батареями до 1 грудня 2024 року, забезпечуючи безперебійний домашній Інтернет протягом 72 годин.
Читати далі Згорнути
Терміни виконання цих вимог подовжено, зокрема через проблеми з постачанням обладнання. «Усе береться з різних континентів», — стверджує він. «Якщо техніка була в Україні, вона була націнена в п’ять разів».
Додаткові проблеми, з якими стикаються оператори, включають нестачу персоналу для обслуговування генераторів і труднощі з розміщенням генераторів і батарей на дахах, де розташовані деякі базові станції.
«Ми дали можливість операторам сформувати додаткові аварійні бригади, що дозволяє забезпечити необхідну кількість технічного персоналу», — зазначає Поздняков. У березні Верховна Рада також прийняла у другому читанні законопроект , який регулює використання тимчасових споруд і скорочує термін надання землі в середньому з шести до трьох місяців, додає він.
Чому зміняться вимоги до роботи без живлення?
На початку лютого Vodafone Україна повідомляв, що 65% його мережі можуть працювати без електроенергії від чотирьох до 72 годин. Київстар даних не надав. Вся мережа Lifecell може працювати під час знеструмлення тривалістю 4–8 годин.
Відтоді