Напередодні різдвяних свят у країнах Європейського Союзу в середньому на 19% зросли ціни на вершкове масло.
Найбільше воно подорожчало у Словаччині та Польщі – майже 50%. Про це пише Euronews.
У 26 країнах-членах Європейського Союзу ціна на вершкове масло з жовтня 2023 року до жовтня 2024 року зросла в середньому на 19%.
У Словаччині зростання склало 49%, а в Німеччині та Чехії – 40%. При цьому ціна масла продовжує зростати. У Німеччині 250-грамова упаковка вершкового масла тепер коштує від 2,40 до 4 євро, залежно від марки та якості.
Аналітик ринку продовольства і сільського господарства PKO Bank Polski у Варшаві Маріуш Дзивульський зазначає, що зростання цін є результатом глобальної нестачі молока, спричиненої зниженням виробництва, зокрема в США і вершкового масла Нової Зеландії, яка входить до трійки найбільших світових експортерів.
Європейське вершкове масло, як правило, має вищий вміст жиру, ніж масло, що продається в США. Воно також продається на вагу у стандартній упаковці, тому виробники продуктів харчування не можуть приховати зростання цін шляхом зменшення її розмірів.
Для Польщі вершкове масло настільки важливе, що уряд створив стратегічні резерви, нарівні з природним газом та вакцинами проти Covid-19. Влада там оголосила про продаж тисячі тонн вершкового масла з резервів у відповідь на різке зростання цін.
За даними Національного центру підтримки сільського господарства, ціна на вершкове масло у Польщі зросла на 11,4% з початку листопада та на 49,2% за весь останній рік, досягнувши до 8 грудня майже 37 злотих (приблизно €8,7) за кілограм.
За словами директорки Польської молочної палати Агнешки Малишевської, деякі споживачі вирішують, де робити покупки, виходячи з вартості вершкового масла. Це призвело до цінових війн між продуктовими мережами, які часом штучно підтримували низькі ціни на шкоду виробникам.
На думку Малишевської, подорожчання масла пояснюється внутрішніми, специфічними для ЄС, та глобальними проблемами. Вона стверджує, що основною причиною в Польщі є нестача молочного жиру, спричинена тим, що фермери закривають свої підприємства через низьку прибутковість та важку роботу.
Директорка Польської молочної палати та інші експерти також називають причиною зниження виробництва молока зростання цін на енергоносії через повномасштабне вторгнення РФ в Україну.
А економіст Маріуш Дзивульський вважає, що фактором зниження виробництва можна вважати посуху. За його словами, падіння цін на молоко минулого року перешкоджало інвестиціям та підштовхнуло виробників у ЄС до виробництва більшої кількості сиру, який забезпечує вищу рентабельність.
Країни Південної Європи, які значно більше покладаються на оливкову олію, менше страждають від зростання цін на вершкове масло.
З минулого року вартість вершкового масла в Італії зросла в середньому на 44%, згідно з даними компанії CLAL, яка займається аналізом молочного ринку. Італія займає сьоме місце в Європі з виробництва вершкового масла, але оливкова олія є кращою навіть при виготовленні деяких десертів. Тому ціна на вершкове масло у жителів Апеннін не викликає великої тривоги.