- Дедалі більше компаній починають займатися виробництвом людиноподібних роботів.
- Андроїди замінять робітників у сферах, пов’язаних із важкою, небезпечною і виснажливою роботою.
- Великі гравці готові вкладати серйозні інвестиції в стартапи, які об’єднують ШІ та робототехніку.
Кібернетика знову стала однією з найпопулярніших тем сучасності. Насамперед цьому сприяє розвиток штучного інтелекту, що дає змогу розробникам виробляти дедалі автономніші машини.
Засновник дослідницької лабораторії Midjourney Девід Хольц спрогнозував, що у 2040-х роках функціонуватиме мільярд людиноподібних роботів на Землі, а у 2060-х — сто мільярдів роботів по всій Сонячній системі.
Probably something like that, provided the foundations of civilization are stable
— Elon Musk (@elonmusk) January 16, 2024
«Ймовірно. За умови, що основи цивілізації будуть стабільними», — погодився з ним Ілон Маск.
Tesla Optimus
Дії компаній Маска підтверджують його слова. Гуманоїдний робот Tesla Optimus, уперше представлений на заході AI Day 19 серпня 2021 року, навчився побутових завдань. Він уміє сортувати кубики за кольором і бере участь у складанні своїх копій.
15 січня власник Tesla опублікував у X відео, на якому людиноподібний робот Optimus складає футболку.
Optimus folds a shirt pic.twitter.com/3F5o3jVLq1
— Elon Musk (@elonmusk) January 15, 2024
Через деякий час Маск уточнив, що робот виконує дії під управлінням людини-оператора.
1X Eve
Роботи-гуманоїди, що фінансуються OpenAI, навчилися виконувати деякі завдання автономно. Стартап 1X представив модель Eve, натреновану методом наскрізного навчання.
Джерело: 1x.tech.
Компанія Сема Альтмана вклала в розробку понад $125 млн. Eve виконують різноманітні дії під контролем нейромереж без участі оператора. Вони вміють відчиняти двері, збирати та складати розкидані речі, а також підключати себе до станцій підзарядки.
До мінусів можна віднести переміщення роботів на колесах, що знижує можливості для маневрування.
У січні 1X представила нову модель Neo. Згідно з описом, андроїд може ходити, бігати, підійматися по сходах і орієнтуватися в просторі.
Watako Lab
В Японії створили гуманоїда з людською ходою. Андроїд компанії Watako Lab не тільки ходить звичним для людей чином, а й упевнено рухає руками.
やっと、やっとここまできた…。
もう少し、あと少し…。 pic.twitter.com/ya38JBYZjU
— わたこ (@WatakoLab) October 29, 2023
Завдяки передовому обладнанню та складному програмному забезпеченню його актуатори та датчики працюють у гармонії, забезпечуючи точні та контрольовані рухи, імітуючи складну людську біомеханіку.
EX Robots
Вчені з Китаю хочуть зробити реалістичнішою не тільки ходу, а й зовнішній вигляд роботів. У Даляньському музеї майбутнього і науки представлені прототипи зі шкірою з медичного силікону, що імітує справжню до найдрібніших деталей.
Джерело: ExRobots.net.
Гуманоїди розроблені компанією EX Robots. Її засновник Лі Боян заявив, що наразі їхні андроїди є найскладнішим продуктом в індустрії, оскільки мають понад 140 ступенів свободи від обличчя до кінчиків пальців.
«Наші роботи можуть спілкуватися не тільки за допомогою голосу, а й висловлювати свої емоції завдяки міміці. Також вони вміють визначати настрій людини, з якою взаємодіють, що робить їх дуже схожими на людей», — додав Лі.
Ціна андроїдів, вироблених компанією EX Robots, становить близько $140 000. Їх тестують як адміністраторів, касирів роздрібних магазинів і соціальних працівників, які доглядають за літніми людьми.
Figure
Компанія Figure розвиває кібернетичні технології для створення автономних гуманоїдів, призначених виконувати доручення на заводах і складах. Щоб такі роботи змогли замінити робітників на промислових підприємствах, дуже важливо натренувати їх навчатися без допомоги людей.
Джерело: Figure.AI.
Наприклад, модель Figure 01 навчилася самостійно варити каву, попередньо ознайомившись із відеоінструкцією. Важливий не факт вчинення дій машиною, а те, що для їх відтворення досить побачити приклад на реальній людині.
Делегування роботам важких і виснажливих завдань допоможе співробітникам сфокусуватися на процесах, які неможливо автоматизувати, а також на збільшенні ефективності виробництва при зниженні кількості нещасних випадків.
У січні BMW Manufacturing і роботех-стартап Figure оголосили про партнерство. Вони домовилися допустити андроїдів до роботи на заводі автоконцерну в місті Спартанбург (штат Південна Кароліна, США).
Ця співпраця ознаменувала революцію в автопромі завдяки поєднанню штучного інтелекту і робототехніки.
Нагадаємо, Figure залучила $675 млн від Джеффа Безоса, Microsoft, Nvidia, Amazon, Intel, LG, Samsung і OpenAI.