За оцінками експертів, запобігти перебоям з електропостачанням під час планового ремонту на теплових і атомних електростанціях можна за допомогою низки ґрунтовних стратегій.
Член наглядової ради Укренерго Юрій Бойко
У дискусії 6 березня член наглядової ради “Укренерго” Юрій Бойко зазначив, що найближчим часом на енергоблоках АЕС почнуться ремонтні роботи. Щоб запобігти відключень, необхідно ретельно економити електроенергію. До того ж це не єдина вимога.
«Обнадійливою новиною є те, що ENTSO-E продовжила нашу квоту в 2100 МВт до кінця березня (яка спочатку була призначена до завершення зими). Це об’єм додаткової електроенергії, який можна використати для усунення дефіциту в нашій енергосистемі. Цієї зими в певні дні він був завантажений лише на 50%. Навіть протягом холодного місяця лютого ця квота споживала 15–20% у більшість днів. Цьому сприяє кілька факторів. По-перше: відсутність відчутних обмежень в енергосистемі. Це відображає те, як поводяться наші споживачі, оскільки вони відкладають використання імпорту, тоді як диспетчери керують системою без необхідності накладати обмеження чи зупиняти промислові операції. По-друге: електроенергія із сусідніх країн, як правило, дорожча, а національні цінові обмеження обмежують максимальні погодинні ставки на внутрішньому ринку протягом більшості годин», – зауважив Юрій Бойко.
Він зазначив, що протягом більшості днів лютого диспетчери впроваджували графіки обмеження потужностей для виробництв, але це не дорівнює зупинці! Це лише вказівка для певної групи споживачів щодо зменшення споживання на визначену суму, не припиняючи виробничу діяльність. Якщо компанія виконує вимогу щодо того, щоб імпортована електроенергія становила 60% її споживання, така директива щодо обмеження споживання не видається.
«Однак фізичні відключення як підприємств, так і побутових споживачів не використовувалися протягом тривалого періоду, за винятком окремих інцидентів у районах, націлених конкретними ракетами або безпілотними літальними апаратами. Тим не менш, сценарій може змінитися в березні-квітні. Причина полягає в тому, що після зими на наших об’єктах атомної енергетики розпочнеться плановий ремонт. Демонтаж блоку потужністю 1000 МВт є значною цифрою для нашої енергетичної системи в Я не знаю, чи вдасться компенсувати відсутність такого енергоблоку без ускладнень, особливо коли задіяно кілька. Крім того, цього року значно скорочено гідроресурс – це наслідок м’якої та безсніжної зими», – зазначив Юрій Бойко.
Експерт стверджує, що відключення електроенергії під час планових ремонтів на об’єктах теплової та атомної енергетики можна обійти комплексними діями:
- Суворе дотримання вказівок щодо енергоефективного споживання.
- Збільшення імпорту електроенергії. Важливо нагадати, що підприємства, які покривають 60% або більше власного споживання за рахунок імпорту, захищені від обмежувальних заходів, таких як погодинні графіки відключень.
- Інтеграція всіх електростанцій, які підприємства встановили як резервні джерела, у загальну мережу. Це потенційно сотні мегават, які наразі не враховуються в українській енергосистемі, не допомагають її збалансувати та не є активними на ринку електроенергії. Це значний ресурс, який потенційно може замінити одну з великих ТЕС за сумарною потужністю.
Відключення електроенергії: додаток Укренерго покаже, що відбувається з енергосистемою
Укренерго представило новий мобільний додаток, який надає інформацію про стан електропостачання в будь-якому регіоні України в режимі реального часу. Метою цієї ініціативи є зменшення споживання електроенергії користувачами в періоди обмеженої доступності, щоб запобігти аварійним відключенням.
Наразі мобільний додаток Укренерго доступний у Play Market та інших цифрових платформах. У майбутньому його функціональні можливості будуть розширені. Завантажити новий додаток можна за посиланнями:
- Android
- iOS
«Щоб зберегти енергетичну систему серед невпинних ворожих атак, Україна потребує об’єднання всього суспільства. Це передбачає не лише розумне та економне споживання, а й впровадження інноваційних підходів і сучасних технологій. Ми цінуємо наших данських партнерів за співпрацю у розробці програми, яка дозволяє нам інформувати громадян про стан енергетичної системи, а також про те, як вони можуть зробити внесок у колективні зусилля, скоригувавши свої щоденні звички. відповідно», – заявив заступник міністра енергетики України Микола Колісник.
Розвитку цієї служби сприяла фінансова підтримка уряду Данії. Додаток створено в рамках партнерства Міненерго та НЕК «Укренерго» з Датським енергетичним агентством. Співпраця допомогла створити зручний інструмент, який дає змогу кожному українцю бути в курсі того, чи є потреба в енергозбереженні, а також про те, чи діють погодинні чи аварійні відключення зараз у визначеному регіоні.